Piše: Mario Nakić
15.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
15.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Još od 1973. godine, nakon što je Vrhovni sud SAD-a donio presudu u slučaju Roe v. Wade, SAD ima jedan od najliberalnijih zakona o pobačaju u svijetu. Vrhovni sud je tada, odlukom 7-2, zaključio da je prema 14. amandmanu Ustava zaštićeno pravo svake žene da slobodno odluči o tome želi li pobaciti ili ne, i to do trenutka kada bi fetus mogao preživjeti izvan njene utrobe.
U zadnje vrijeme, međutim, konzervativnije države pokušavaju donijeti restriktivnije zakone i tako posljedično dovesti do samog rušenja te odluke na Vrhovnom sudu. Prva je to učinila Georgia, koja je donijela zakon o zabrani pobačaja nakon 5. tjedna trudnoće. Ljudskopravaške organizacije su podigle tužbu pa zakon još nije na snazi dok se sudski ne riješi. A sada, još jedna konzervativna južnjačka država - ovaj put Alabama - donosi još kontroverzniji zakon. Senat u Alabami je većinski izglasao (25:6) potpunu zabranu pobačaja osim u slučaju kada je život majke ozbiljno ugrožen.
Glasanju je prethodila četverosatna rasprava među pripadnicima republikanske većine koji se nisu mogli složiti trebaju li među izuzetke ući silovane žene i incesti, no na kraju su ti prijedlozi odbijeni.
Ova odluka Senata još mora proći potvrdu guvernerke države Alabame, ali i ona je pro-life republikanka, tako da se očekuje da će je podržati. Međutim, najpoznatija američka ljudskopravaška organizacija ACLU već je najavila tužbu.
"Ako guvernerka potvrdi ovaj zakon, mi ćemo podići tužbu kako bismo stopirali ovu neustavnu zabranu i zaštitili pravo na izbor svake žene kad je riječ o njenom tijelu i njenoj budućnosti. Ova zabrana neće stupiti na snagu u bliskoj budućnosti, a pobačaj će ostati siguran i legalan medicinski postupak u svim klinikama u Alabami", priopćio je ACLU-ov ured u toj državi.
Pobornici zabrane pobačaja diljem SAD-a nadaju se kako će ovakve odluke pojedinih država doći skroz do Vrhovnog suda. Budući da je nakon Trumpovih imenovanja, prema mnogima, Vrhovni sud SAD-a sada najkonzervativniji u svojoj povijesti, nadaju se kako bi to moglo dovesti do rušenja Roe v. Wade odluke iz 1973. što bi omogućilo svakoj državi da zabrani pobačaj ako većina njenih zastupnika u državnom Kongresu i guverner to žele.
Međutim, šanse da se to dogodi su uistinu male. I najkonzervativniji suci Vrhovnog suda, poput ozloglašenog Bretta Kavanaugha, smatraju da je Roe v. Wade "važni presedan" i nemaju ga namjeru mijenjati.
Lijevi mediji su na pokušaj uvođenja zabrane pobačaja u Alabami odgovorili na svoj način - rasistički i seksistički, ističući kako su taj zakon donijeli "bijeli muškarci". Riječ je o demokratski izabranim predstavnicima u Senatu. Njihova rasna ili spolna pripadnost ne može biti prepreka u donošenju zakona, budući da su na isti način i pod jednakim uvjetima mogli biti izabrani i crnci i žene. Jedino što ih može spriječiti, i što će se vjerojatno dogoditi, to je Vrhovni sud, ukoliko donese odluku da je taj zakon neustavan.