Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik
6.11.2024.
Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik
6.11.2024.
Nakon što je Vrhovni sud u omjeru 6-3 ukinuo presudu Roe v Wade, regulacija pobačaja je s federalne razine prebačena na državnu pa svaka država može donijeti vlastiti zakon. U SAD-u svaka država ima i svoj ustav koji služi za prevenciju da bi ograničio državnu vlast. To je potaknulo lokalne udruge za zaštitu ljudskih prava da iniciraju referendume kojima je namjera unijeti u ustav članak koji jamči zaštitu tjelesnog integriteta i slobodu izbora da trudnica može po vlastitoj volji zatražiti prekid trudnoće, čime bi se efektivno zabranilo državnim vlastima donošenje zakona o zabrani pobačaja.
Takvi su referendumi inicirani u 10 saveznih država i održani su jučer tijekom predsjedničkih izbora. Glasači u sedam država podržali su inicijativu, a u tri su je odbili.
1. Florida
U Floridi je na glasačkom listiću bilo pitanje: Želite li Ustavu Floride dodati amandman koji zabranjuje Vladi uplitanje u odluku trudnice kad želi prekinuti trudnoću? Za taj amandman bilo je potrebno 60% glasova da bi prošao. Skupio je 57,1 posto, što znači da je odbijen.
2. Maryland
U Marylandu je referendum o dodavanju amandmana koji zabranjuje vladi uplitanje u odluku o prekidu trudnoće prošao glatko, s čak 74 posto glasova ZA.
3. Missouri
U državi Missouri je trenutno na snazi tvrda zakonska zabrana pobačaja. Jučerašnjim referendumom ona je ukinuta. Za ukidanje zabrane glasalo je 52% glasača.
4. Arizona
U Arizoni je preventivno održan referendum o izmjeni Ustava kako bi se spriječilo vladino uplitanje u odluku o prekidu trudnoće prije nego što fetus bude u "vitalnom stanju". Referendum je prošao sa 61% glasova ZA.
5. Kolorado
U Koloradu je za promjenu ustava i jamstvo mogućnosti pobačaja trebala većina od bar 55%. Referendum je prošao jer je "ZA" glasalo 61% građana.
6. Nebraska
U Nebraski su održana dva suprotstavljena referenduma. Prvi je bio kao u ostalim državama - o tome treba li ustavom zajamčiti pravo na pobačaj. Taj referendum je odbijen s 51,3 glasova protiv. Drugi referendum je o zabrani pobačaja nakon prvog tromjesečja trudnoće, uz iznimke za slučaj silovanja ili incesta. Taj je referendum prošao s 55% glasova ZA.
7. New York
U državi New York na listiću se našlo pitanje o dodavanju u Ustavu članka koji jamči osobama prava "bez diskriminacije po rasnoj, etničkoj, rodnoj ili seksualnoj osnovi" uključujući "seksualnu orijentaciju, rodni identitet, seksualno izražavanje, trudnoću, rezultat trudnoće i reproduktivno zdravlje i autonomiju". Prijedlog je prihvaćen sa 62% glasova ZA.
8. Južna Dakota
U Južnoj Dakoti prijedlog o dodavanju prava na pobačaj u Ustav nije prošao. Dobio je samo 41 posto glasova.
9. Montana
U Montani se glasalo o dodavanju prava na pobačaj u ustav i također zabrani kažnjavanja liječnika koji obave pobačaj. Prijedlog je prošao s 57% glasova ZA.
10. Nevada
U Nevadi je održan prvi referendum o dodavanju prava na pobačaj u Ustav. Referendum je završio sa 63% glasova za. Međutim, da bi prijedlog ušao u Ustav, po zakonima Nevade trebat će se održati još jedan referendum s istim pitanjem na općim izborima 2026. godine. Ako i tada rezultat bude pozitivan, to će značiti da je prijedlog prihvaćen.