Piše: Mario Nakić
19.11.2016.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
19.11.2016.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
"Ova porezna reforma ima za cilj da bogati budu još bogatiji, siromašni još siromašniji a da se srednji sloj još malo smanji" - to je najčešći komentar na poreznu reformu RH koji ćete ovih dana vidjeti na društvenim mrežama. Ne komentiraju tako samo laici koji nemaju veze s politikom, to je nažalost stav i mnogih naših političara, pa i onih u parlamentarnim strankama. Pa i novinari, komentatori, osobito oni što se boje tržišta kao vrag tamjana, na sličan način komentiraju najave nove hrvatske Vlade.
Tako su na portalu Forum.tm, koji se iz meni totalno nejasnih razloga financira izdašno novcem hrvatskih poreznih obveznika, veliko porezno rasterećenje građana nazvali svinjarijom koja je napravljena samo zbog Ivice Todorića.
Takve populističke ocjene totalno su netočne. Ova porezna reforma ima svojih nedostataka, ali je svakako najbolji pomak u hrvatskoj ekonomskoj politici u zadnjih 15 godina. Zapravo, ovo je prvi korak prema naprijed.
PLUSEVI
1. Još pola milijuna građana neće plaćati porez na dohodak.
Kako ikome to može biti loša vijest? Čak i ako niste među onima kojima će kućni budžet biti rasterećen, trebamo se svi veseliti svakom rasterećenju bilo koga od prisilnih nameta koji nemaju nikakvu svrhu.
Naravno, bilo bi još bolje da je to rasterećenje veće, ali i ovo je vrijedno pohvale. Osobe s jednim djetetom koje zarađuju do prosječne državne plaće (7.700 kuna bruto) bit će oslobođene poreza na dohodak. Osobe s dvoje djece oslobođene su poreza čak do 8.000 kuna neto! To je sjajna vijest, morat će priznati i najokorjeliji marksisti i ljubitelji otimanja tuđeg novca.
2. Umirovljenici sa stranim mirovinama plaćat će upola manji porez.
Konačno! Ova će mjera privući Hrvate koji su pošteno odradili svoj radni vijek vani da se pod stare dane vrate u domovinu. Neka svoje mirovine troše kod nas, to je dobro za ekonomiju.
Minusi
Porezna strategija koja ide s logikom "ako neka uzimanja smanjimo, druga moramo povećati jer proračun se mora jednako puniti" je loša i pogrešna od starta. Jedini način za oživljavanje ekonomije bio bi da se ide na smanjenje samog proračuna, znači potrošnje. Srežite prvo troškove pa onda namete!
Ali ne, to je za ovu vladu, čini se, preradikalan rez. Zato su morali neke namete povećati i uvesti neke nove. Ugostiteljima su povećali PDV na 25 posto uopće ne razmišljajući o posljedicama. Pa upravo je turizam, nažalost, grana koja nas koliko-toliko drži na nogama (kažem nažalost jer turizam to ne bi trebao biti). Ova će mjera snažno pogoditi turistički sektor, a pitanje je hoće li se proračun nastaviti puniti kako ministar Zdravko Marić očekuje.
Uvođenje poreza na nekretnine još je jedan loš potez. Doduše, već barem godinu dana se o tome priča pa je bilo za očekivati da će ga uvesti. Pozitivno je to što će njime zapravo zamijeniti komunalnu naknadu, ali znamo da niti prvo niti drugo nema smisla. Trebalo je ukinuti komunalnu naknadu i ne uvoditi nikakav zamjenski porez. Ovako izgleda kao šminka.
Trošarine i poticaji na prodaju novih automobila neće pomoći većini. Čak štoviše, najjeftinije marke automobila će poskupjeti, a profitirat će samo oni koji si mogu priuštiti skupocjene limuzine. One će, s druge strane, postati pristupačne većem broju građana pa je to mali "plus" u ovom minusu.
Sve u svemu, neće to biti nikakva revolucija, nikakva reforma koja bi sigurno spasila hrvatsko gospodarstvo, neće biti ono što nam treba. Ali, neće ni odmoći. U ovoj zemlji već smo se trebali naučiti veseliti malim stvarima. Svaki pomak naprijed, pa i onaj minijaturni, treba pohvaliti. Ova je "reforma" upravo to - mini pomak prema naprijed.