Piše: Mario Nakić
29.6.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 2
Piše: Mario Nakić
29.6.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 2
Međunarodni arbitražni sud u Den Haagu danas je donio odluku po kojoj se kopnena granica na Piranskom zaljevu između Slovenije i Hrvatske ne mijenja, Sloveniji bi pripalo tri četvrtine morske površine Piranskog zaljeva i dobila bi slobodan koridor za prolaz kroz hrvatske vode do otvorenog mora. Međutim, premijer Andrej Plenković je danas još jednom ponovio kako Vlada RH neće prihvatiti odluku arbitražnog suda u Den Haagu jer je sud "kontaminiran i kompromitiran".
Bez obzira na odluku suda, bilo bi dobro riješiti dugogodišnji spor sa susjednom državom kojoj taj dio mora znači jako puno. Dok se ne nađe rješenje koje bi zadovoljilo obje strane, imat ćemo diplomatske probleme, a to nije nikome u interesu. Stoga smo pokrenuli peticiju kojom predlažemo Plenkoviću da razmotri mogućnost dogovora sa Slovencima. Tekst peticije prenosimo u cijelosti:
Vladi Republike Hrvatske
Ovom peticijom predlažemo Vladi Republike Hrvatske i premijeru Andreju Plenkoviću da u znak dobre volje i dobrosusjedskih odnosa, neovisno o odluci Arbitražnog suda u Den Haagu, predlože Vladi Republike Slovenije mirno rješavanje spora oko Piranskog zaljeva, i to na način da Hrvatska ponudi Sloveniji slobodan prolaz do otvorenog mora.
Spor između Republike Hrvatske i Republike Slovenije oko Piranskog zaljeva traje još od osamostaljenja ovih država. Taj je spor već u nekoliko navrata dovodio do krize u diplomatskim odnosima te potiče nepotrebne tenzije između prijateljskih naroda. Hrvatska ništa ne bi izgubila sporazumom o slobodnom prolasku slovenskih plovila do otvorenog mora, a Slovenija bi dobila puno. Jako je bitno da Slovenija ima izlaz na otvoreno more i zbog dobrosusjedskih odnosa.
Mi smo skupina građana liberalnog svjetonazora te vjerujemo u dobru trgovinsku suradnju među narodima, u toleranciju i dobrosusjedske odnose. Zahvaljujemo se svima koji će podržati ovu peticiju svojim potpisom, a ponajviše premijeru Andreju Plenkoviću i Vladi Republike Hrvatske ako naše obrazloženje uzmu u razmatranje i donesu ispravnu odluku.
Ukoliko se slažete da je bitno riješiti ovaj spor i krenuti dalje, potpišite peticiju ovdje.