Piše: Mario Nakić
17.4.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Mario Nakić
17.4.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Kao predsjednički kandidat u 2015. i 2016. godini, Donald Trump je obećao da će napraviti neke razumne korake i postaviti ograničenja na ono što je SAD radio na Bliskom istoku nakon rušenja njujorških tornjeva.
"Nasljeđe Obaminih i Clintonovih intervencija bit će slabost, konfuzija i nered", rekao je u svome prvom velikom govoru o vanjskoj politici prije 3 godine. "Učinili smo Bliski istok nestabilnijim i kaotičnijim mjestom nego ikada prije."
Njegova obećanja o povlačenju američke vojske s Bliskog istoka i završetku "beskonačnih ratova" bila su po mnogim analitičarima ona prevaga da pobijedi Hillary Clinton na generalnim izborima, ali također su mu pomogla i da osvoji republikansku nominaciju. Američka je javnost već skoro deset godina, prema svim anketama, pretežno protiv nastavka vojnih intervencija dok je veći dio republikanskog i demokratskog establišmenta sklon beskonačnom ratovanju i to je bila Trumpova velika prednost.
Otkad je ušao u Bijelu kuću, Trumpove odluke o vojnim intervencijama SAD-a na Bliskom istoku bile su dvojake. Napao je Siriju raketama. Zapovijedio je povlačenje većeg dijela kopnene vojske iz Sirije. Zatim je promijenio odluku i složio se s generalima da će ih ipak zadržati tamo još neko vrijeme.
Ali u utorak navečer, Trump je nepobitno podržao Vječni rat. Uložio je veto na rezoluciju Kongresa koja bi završila američki vojni angažman u građanskom ratu u Jemenu. U tom je ratu dosad ubijeno, prema neovisnim procjenama, oko 50.000 ljudi dok ih je još više umrlo od gladi uzrokovane sukobom.
"Ova rezolucija je nepotrebna. Opasni pokušaj da se oslabe moje ustavne ovlasti, koja bi dovela u opasnost američke građane i hrabre vojnike - danas i u budućnosti", rekao je Trump u svojoj izjavi. Tvrdi da je rezolucija nepotrebna jer "SAD nije uključen u neprijateljstva u Jemenu".
To je zapravo samo pola istine. Američki vojnici se ne bore na prvoj liniji fronte, ali američke vojne službe služe za logistiku koaliciji koju podupire Saudijska Arabija protiv hutskih pobunjenika koje podupire Iran.
Kongresmen Justin Amash je na Twitteru objasnio kako je rezolucija zaista bila nepotrebna jer "predsjednik ionako nema ovlasti da samostalno pošalje kopnene trupe u rat u Jemenu bez potvrde Kongresa". Ali svejedno, Trump je dao do znanja da želi zadržati svoje izvršne ovlasti, a postoji ustavna mogućnost da opet proglasi vanredno stanje i iskoristi ih te tako izigra Kongres. Ne bi bio prvi predsjednik koji je to učinio da bi započeo novi rat (Bush, Obama) niti bi mu to bio prvi put da zaobilazi Kongres (zid).
Trump je ovom odlukom izigrao volju mnogih svojih birača i pokazao da nije onaj "antiratni predsjednik" za kojeg se u predizbornoj kampanji predstavljao.