Turski narod jučer je na referendumu glasao za ustavne promjene kojima će se Turska reformirati u predsjednički sistem. Predsjednik Recep Tayyip Erdogan dobit će veće ovlasti, uključujući izbor većeg dijela sudaca u Ustavni sud i izbor ministara, a ured premijera potpuno će se ukinuti. Zapadni mediji, uključujući i hrvatske, ove su promjene nazvali nedemokratskima, a Erdoganu predbacuju da si je time dao "sultanske ovlasti".
Baš kao i nakon Brexita, baš kao i nakon predsjedničkih izbora u SAD-u, mainstream mediji opet pretjeruju i šire histeriju.
Referendum je manifest demokracije, najbolji način da se odredi volja naroda o nekom pitanju. Ne može se odluka donesena referendumom nazivati nedemokratskom kad ne krši ljudska prava. Narod ima pravo odlučiti u kakvom sistemu želi živjeti, a turski narod je odlučio da želi predsjednički sistem.
Što je moglo utjecati na takav rezultat? Prvenstveno mislim da su svoj obol dali europski političari i zapadni mediji jer kada pokušavaš nametnuti neke vrijednosti i stavove izvana, onda možeš očekivati javljanje bunta među domaćim stanovništvom. Ne vjerujem da većina Turaka štuje svoga predsjednika, mislim da je prije došao do izražaja njihov inat prema željama stranaca.
Hrvatska vlast nije u mogućnosti, niti je u stanju, suprotstaviti se bilo čemu što birokrati u Bruxellesu ili Washingtonu odluče. Ako oni kažu da moramo puštati izbjeglice - Hrvatska će ih puštati bez obzira na mišljenje većine hrvatskog stanovništva. Ako Bruxelles i Washington odluče da će Hrvatska prodavati oružje sirijskim pobunjenicima - Hrvatska će to, budite sigurni, napraviti. Ako oni odluče da Hrvatska mora regulirati ulov ribe u svojim vodama na određeni način, naša vlada će tako postupiti.
Turci smatraju da oni nisu u takvom položaju, misle da njihovo mišljenje treba važiti kad je riječ o njihovim zakonima i njihovom teritoriju. I sad su svi ljuti na njih zbog toga?
Nekoliko stvari su naši mediji pogrešno informirali o ovom referendumu:
1. "Erdogan si je osigurao vladanje do 2029. godine".
Nije. On može biti predsjednik još dva mandata samo ako ga narod na izborima bude birao. Znači još dvaput mora pobijediti na izborima da bi vladao do 2029. godine. Hoće li mu to uspjeti? Samo ako se ne pojavi bolji protukandidat.
Osim toga, parlament i prema novom turskom Ustavu može smijeniti predsjednika u bilo kojem trenutku, ako za smjenu bude dvije trećine članova parlamenta.
2. "Erdogan će imati apsolutne ovlasti."
Imat će vrlo slične ovlasti onima koje danas imaju predsjednici SAD-a i Francuske. I tamo predsjednik i dalje ostaje vođa svoje političke stranke, i tamo predsjednik bira ministre. Zašto nitko neće njihove predsjednike nazvati sultanima?
Na kraju, ne podržavam Erdogana u većini njegovih stavova, mislim da je riječ o vrlo konzervativnom i autoritarnom vladaru, ali volju turskog naroda izraženu na demokratskom referendumu moramo poštovati i biti realni, to nije "korak unazad" ni u kojem smislu.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora