Piše: Mario Nakić
8.10.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Mario Nakić
8.10.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Rumunjska se priprema za referendum kojim se planira onemogućiti donošenje zakona o legalizaciji braka između LGBT osoba, izvijestio je Politico. Civilne udruge građana upozoravaju da bi Rumunjska mogla skrenuti u "antiliberalnom smjeru" suprotno Bruxellesu, a uz bok s Mađarskom i Poljskom.
Aktualni zakon u Rumunjskoj ne priznaje niti istospolni brak niti životno partnerstvo. Međutim, u rumunjskom Ustavu je brak definiran kao "zajednica supružnika", što omogućuje da se u doglednoj budućnosti lako ozakoni LGBT brak, a brojne skupine to žele spriječiti. Najavljen je referendum za promjenu definicije braka u rumunjskom ustavu, kakav smo imali mi u Hrvatskoj 2013. godine.
"Ovo je vrlo komplicirano pitanje", rekao je Liviu Dragnea, vođa vladajuće Socijaldemokratske partije i trenutno najmoćniji političar u Rumunjskoj. "Premda neki moji kolege u Bruxellesu nisu presretni s ovim što se događa u Rumunjskoj, mi ćemo to učiniti."
Referendum, koji bi se trebao održati već u studenom, pokrenula je organizacija "Koalicija za obitelj" koja okuplja više od 40 udruga od kojih su mnoge vjerske pro-life organizacije. Potporu im daje utjecajna Pravoslavna crkva te sve parlamentarne stranke - lijeve i desne - osim "Unije za očuvanje Rumunjske" koja je treća politička opcija u zemlji. Inicijativa za referendum protiv gay braka je prikupila čak 3 milijuna potpisa (Rumunjska ima oko 20 milijuna stanovnika).
"Mi imamo ustavno pravo i moralnu obavezu braniti obitelj od tendencija modernog društva koje žele umanjiti njenu važnost i ubrzati degradaciju", piše na službenoj stranici Koalicije za obitelj.
Ovaj referendum neće biti prvi u regiji, nastavlja Politico. Hrvatska je na taj način već promijenila Ustav 2013. godine, ali je nakon toga tadašnja socijaldemokratska vlada donijela zakon o civilnom partnerstvu. Dvije godine kasnije ista stvar je pokušana u Slovačkoj, ali je referendum propao zbog slabog odaziva.
Nizozemska je 2001. godine bila prva zemlja u svijetu koja je legalizirala gay brak. Do danas to su učinile sve zemlje zapadnog i sjevernog dijela Europske unije, a lani im se pridružila i Slovenija. Hrvatska, Italija, Austrija, Mađarska, Grčka i Cipar imaju zakon o civilnom partnerstvu s vrlo sličnim pravima kao brak. Češka i Estonija imaju zakon o civilnom partnerstvu s ograničenim pravima, a ostatak EU - Poljska, Litva, Latvija, Slovačka, Rumunjska i Bugarska - nemaju zakonom regulirano istospolno partnerstvo.
Kao što možemo vidjeti na slici, i po ovom pitanju je velika razlika između "stare" i "nove" Europe, između istoka i zapada. Na istoku su snažnije tradicionalne veze i vjerske organizacije imaju veći utjecaj na društvo što, naravno, ima ogroman utjecaj na građanska prava manjina.
Ukoliko Ustavni sud Rumunjske ne odluči da je referendum protuustavan (a vjerojatno neće kao što nije ni u Hrvatskoj), ukoliko se referendumu odazove trećina punoljetnih građana Rumunjske (po njihovom zakonu prag za priznavanje rezultata referenduma) i ako većina glasača bude "za" promjenu Ustava, to će značiti vraćanje desetljećima unazad. Rumunjska je dekriminalizirala homoseksualnost tek 2001. godine, a tamošnja LGBT zajednica se pokušava izboriti za prihvaćanje u društvu.
"Ovaj referendum je dokaz da se Rumunjska kreće u antiliberalnom smjeru", rekao je Vlad Viski, predsjednik LGBTQ udruge MozaiQ.