Ustavni sud lani je, u prosincu, usvojio tužbu Hrvoja Hitreca, jednog od osnivača HDZ-a i Tuđmanova ministra informiranja te ukinuo presude Županijskog i Općinskog kaznenog suda u Zagrebu kojima je Hitrec kažnjen sa 10.000 kuna zbog počinjenja kaznenog djela protiv časti i ugleda jer je bivšem hrvatskom predsjedniku Stjepanu Mesiću poručio da je - idiot, objavio je Jutarnji list.
Mesić je Hitreca tužio zbog nečega što je izgovoreno prije više od šest godina. “Stipe je idiot. Na žalost, nekada davno bio mi je simpatičan. Ne dugo”, poručio je Hrvoje Hitrec iz pozicije člana Predsjedništva Hrasta u studenome 2013. godine odgovarajući novinaru portala Dnevno.hr na pitanje: “Stipe Mesić je izjavio da su branitelji okupljeni u Stožer za Vukovar isti kao srpski pobunjenici 1991. Vaš stav?”
U bitnome, Ustavni sud je u obrazloženju odluke - kojom je ukinuo presude protiv Hrvoja Hitreca i predmet vratio Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu na ponovni postupak - poručio da “inkriminirana izjava predstavlja vrijednosni sud, a ne činjenični navod”, da su sudovi bili dužni razmotriti kako okolnost da je privatni tužitelj (Stjepan Mesić) političar poznat širokoj javnosti te da je inkriminirajuća izjava dana u vezi s njegovom političkom izjavom (djelovanjem) utječe na kaznenu osudu te da se pravo na slobodu izražavanja odnosi ne samo na informacije ili ideje koje su blagonaklono prihvaćene ili se ne smatraju uvredljivima nego i na one koje “vrijeđaju, šokiraju ili uznemiruju”.
Vrlo interesantna je i poruka Ustavnog suda da “politički diskurs često može zadrijeti u osobnu sferu jer je taj rizik usko povezan s političkim djelovanjem i slobodom iznošenja misli, koja je jamstvo demokratskog društva”. Pritom su podsjetili na presude Europskog suda za ljudska prava (ESLJP) u sličnim predmetima, pa tako i na presudu “Oberschlick protiv Republike Austrije” kojom je poručeno da je novinar imao pravo političara (tadašnjeg lidera Slobodarske stranke Jörga Haidera) nazvati idiotom. Europski sud za ljudska prava zauzeo je, naime, stav da se u debati o pitanjima od javnog interesa moraju tolerirati i takvi izrazi, dodaje Jutarnji list.
Ovakvu presudu Ustavnog suda RH treba pozdraviti i nadajmo se da se ovakva hrabra zaštita slobode govora neće prakticirati samo kad treba štititi desničarske domoljube i bivše/sadašnje HDZ-ovce poput Hitreca, već i na obične smrtnike i novinare koji su prečesto na meti raznih korumpiranih političara. Političari su javne osobe i moraju se naviknuti na kritiku - bila ona točna ili netočna, pristojna ili nepristojna. Ako ne možete podnijeti kritiku ili ružne riječi građana koji se ne slažu s vašom politikom, nemojte se baviti tim poslom. Sloboda govora je vrjednija od političke časti nekog vlastodršca.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora