"Izlazak iz EU je uvjet bez kojeg se ne može biti slobodan. Ako oni traže sluge, u Živom zidu ih neće naći. Mi želimo da Hrvatska surađuje s brzorastućim zemljama. Kina, Indija, Rusija, Južna Afrika. Mi želimo slobodno društvo."
To su riječi Ivana Pernara, saborskog zastupnika s kongresa Živog zida, stranke kojoj popularnost raste tijekom zadnjih godinu dana. Živi zid će gotovo sigurno prestići SDP i postati druga politička sila u Hrvatskoj. To može u neku ruku biti i dobro, da se malo razbije duopol na našoj političkoj sceni, ali u isto vrijeme je i jako opasno.
Pogledajmo samo ideje Živog zida i na kakvim se pretpostavkama one zasnivaju. Dakle, Pernar je za izlazak iz EU bez koje bi Hrvatska danas još uvijek bila u krizi, masovno gubila radna mjesta u realnom sektoru, plaće bi bile na razini 2012. godine ili čak niže. Vjerojatno bismo bili negdje na razini Bosne i Hercegovine. Veći dio izvoza i uvoza Hrvatska ostvaruje s drugim članicama Europske unije. Da nismo unutar tog tržišta, naši bi izvoznici i uvoznici imali velike barijere te bi protok robe bio puno teži i skuplji.
Umjesto EU, Pernar nam nudi prisniju suradnju s po njemu "brzorastućim zemljama" Rusijom, Kinom, Indijom i Južnom Afrikom. Pogodio je 50%, naime od te četiri zemlje samo su Kina i Indija brzorastuće ekonomije dok su Rusija i Južna Afrika u gorem položaju od Hrvatske. Rusija je u gospodarskoj krizi već 4 godine i trenutno ostvaruje mršav gospodarski rast od 1 posto, a Južna Afrika vodi neuspješnu borbu protiv siromaštva. Umjesto toga, Južna Afrika bi se trebala obračunati sa socijalizmom, ali to je teško kad su socijalisti na vlasti.
Pernar je ovakvim izborom zemalja koje bi nam zamijenile Uniju uspio nadmašiti samoga sebe. Da stvar bude gora, on Kinu, Rusiju i Južnu Afriku smatra primjerima slobodnog društva. Pa da vidimo.
Rusija ima Putina, on je bog i batina. Nema dalje od njega. To je za Pernara slobodno društvo. Kina ima komuniste na vlasti koji, istina, jesu prihvatili kapitalizam kao jedini efikasni ekonomski model, ali i dalje kontroliraju živote građana.
Kineski komunisti su učinili i korak dalje pa će početi ʺocjenjivati ponašanjeʺ svojih građana. Zvuči primamljivo? To je Pernarovo slobodno društvo.
Još jedna njemu omiljena zemlja - Južna Afrika - poznata je po korupciji, rasizmu, oduzimanju imovine bijelcima i velikoj stopi siromaštva. U usporedbi sa susjednom Bocvanom, Južna Afrika je jad i bijeda. Jedan u moru poražavajućih podataka: tijekom zadnjih 10 godina u Bocvani je prosječni životni vijek produžen 7 godina dok je u Južnoj Africi skraćen za godinu dana.
Ali hej, bez brige, to je "slobodno društvo". Ovo vam pišem da ne bude poslije "nismo znali".
Pogledajte kako izgleda ono što Pernar naziva brzorastućom ekonomijom: godišnji rast BDP-a Južne Afrike i Rusije od 1995. do danas.
Izvor: Trading Economics
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora