Piše: Mario Nakić
Photo: RTL/screenshot
8.11.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: RTL/screenshot
8.11.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Višemjesečni napori novinara u svim mainstream medijima u Hrvatskoj nisu urodili plodom. To je čak blagi opis, a točniji bi bio - mediji su doživjeli katastrofu.
Prema istraživanju Promocije plus za RTL televiziju, na uzorku od 1300 ispitanika, većina Hrvata protivi se uvođenju bilo kakvog oblika lockdowna i/ili policijskog sata.
Pazite, ovo je istraživanje koje je naručio RTL, iznimno koronaški medij i jedan od glavnih huškača koji su proteklih mjeseci zagovarali svaki oblik "strožih mjera" i svaku moguću represiju, tako da ovi rezultati vjerojatno nisu pouzdani, odnosno stvarna situacija je vjerojatno još bolja, ali čak i prema njihovoj anketi stvari ne izgledaju dobro za njih.
Prema tom istraživanju koronaških medija samo 29 posto građana RH ima veliko ili potpuno povjerenje u Nacionalni stožer civilne zaštite, 36 posto ima povjerenja uz rezerve, a 33 posto nema povjerenja ili ima vrlo malo.
Još je manje povjerenje građana u "stručnjake". Nijedan stručnjak pojedinačno u Hrvatskoj ne uživa povjerenje više od 24 posto građana (koliko ima Alemka Markotić) dok, recimo, Capaku vjeruje samo 8 posto. Ministru zdravlja Viliju Berošu vjeruje tek 21 posto. Ivanu Đikiću, kojeg mediji neumoljivo guraju na naslovnice i televizijske ekrane svakodnevno u svrhu zastrašivanja stanovništva, vjeruje samo 17 posto naivnih građana. Šef Stožera i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović uživa povjerenje samo 2 posto građana RH.
Usporedimo to s povjerenjem Šveđana u njihovu struku. Anders Tegnell, glavni državni epidemiolog uživa povjerenje 72 posto građana Švedske, a povjerenje Šveđana u njihovu agenciju za javno zdravstvo iznosi 68 posto. Podsjetimo, to je država koja nije uvela represivne mjere nego preporuke bez kazni, a maske ne preporučuju.
Građani Hrvatske se protive uvođenju novih mjera. Zatvaranje noćnih klubova (kojima je već zabranjen rad iza ponoći) podržava 75 posto, ali zatvaranje kafića podržava samo 40 posto dok mu se protivi 56 posto građana. Zatvaranje restorana ima još manju potporu - 34 posto, a protivi mu se 62 posto građana.
Velika većina građana se protivi zatvaranju vrtića (80%) te prelasku osnovnih (75%) i srednjih (68%) škola na online nastavu.
Policijski sat, koji zagovaraju dr. Nesrića, Radimir Čačić, Dario Hrebak i mnogi novinari, podupire samo 21 posto građana, a protivi mu se 74 posto. Djelomičnom lockdownu, prema ovom istraživanju koronaških medija, protivi se 56 posto, a potpunom čak 79 posto građana.
Premijer Andrej Plenković očito je shvatio da većina građana nije potpala pod opću medijsku histeriju te da novinari ne predstavljaju interes javnosti kada zazivaju lockdown, policijski sat, zatvaranje kafića, restorana, škola i vrtića te druge mjere.
Međutim, prema ovom istraživanju, mediji su ipak u nečemu uspjeli. Uvođenje novčanih kazni zbog nenošenja maske podupire 60 posto, a protivi mu se 37 posto građana. Moramo opet uzeti u obzir tko je radio istraživanje i za koga, da je riječ o ljudima koji očito imaju neki interes u maskama i koji su mjesecima radili propagandu za maske pa je stvarna situacija vjerojatno malo drugačija. Ali uzmimo na trenutak da je njihova anketa istinita.
To bi značilo da su mediji uspjeli uvjeriti ljude da maske spašavaju živote i štite od zaraze covidom usprkos činjenici da je nakon uvođenja obaveznog nošenja maski zaraza u svakoj takvoj zemlji eksplodirala, uključujući Hrvatsku. To znači da će trebati još vremena da većina vidi ono što je očito - da najveći zagovornici maski ne nose maske, da ogromna većina ionako ne nosi maske ispravno što još više pospješuje širenje zaraze i da maske mogu (i vjerojatno imaju) suprotan utjecaj - na što od početka upozorava švedski epidemiolog Anders Tegnell.