Piše: Mario Nakić
8.1.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
8.1.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Zeleni i socijaldemokrati u Švicarskoj pokrenuli su krajem prošle godine inicijativu za "Švicarsku bez vojske". Prvi korak su već poduzeli - iniciranje referenduma o prekidu financiranja zračnih snaga. Na jesen će Švicarci na referendumu odlučivati jesu li za nabavku novih borbenih aviona ili će se taj novac preusmjeriti u druge, nemilitarističke svrhe.
Toj inicijativi usprotivila se prvenstveno liberalna stranka FDP koja je prvo prošlog mjeseca objavila "fact checking" s ispravkom dezinformacija o švicarskim zračnim snagama koje su u javnost proširili ljevičari, a sada je pokrenula i web stranicu "Sigurnost - da" na kojoj će objašnjavati svoj stav - da je ulaganje u modernizaciju vojske nužno zbog sigurnosti i mira.
Ovo je zanimljivo zato što sam ja prije par godina, kada sam objavio tekst na temu ulaganja u vojsku u Hrvatskoj, bio na meti mnogih ljevičara, uključujući novinare Novosti, koji su se čudili kakav sam ja to liberal ako smatram da ulaganje u modernizaciju hrvatske vojske nije bacanje novca. Iz nekog razloga mnogi u Hrvatskoj smatraju da bi liberali trebali biti protiv ulaganja u vojsku - em zato što su liberali protiv agresije i ratova, em zato što su inače za štednju javnog novca.
Istina je da smo mi, liberali, uvijek za mir i protiv sukoba, ali isto tako svatko tko je imalo proučio liberalne filozofe kroz povijest može lako doći do zaključka da liberali nisu naivni kad je riječ o čuvanju slobode i sigurnosti. Liberali priznaju pravo čovjeku na samoobranu, odnosno obranu života, slobode i imovine svim mogućim sredstvima, a isto to pravo ima i nacija.
Nacionalna država, koja je, ne smijemo to zaboraviti, izum upravo klasičnih liberala, ima svega nekoliko primarnih zadaća: obrana od vanjske agresije (vojska), javna infrastruktura, zakonodavstvo i pravna država koja će osigurati provedbu zakona (znači, pravosuđe i policija). To su temeljne zadaće države, one zbog kojih moderne države postoje. S vremenom su države na sebe preuzele i niz drugih zadaća od kojih neke jesu korisne i potrebne (npr. obrazovanje, javno zdravstvo, mirovinski sustav, pomoć socijalno ugroženima) i neke koje čine štetu (npr. subvencioniranje pojedinih gospodarskih sektora ili subjekata na tržištu te "zaštita" domaće proizvodnje od stranog uvoza), ali sve te zadaće su sekundarne u odnosu na onih prvih nekoliko zbog kojih države postoje.
Također, ja sam za štednju javnog novca i Hrvatska definitivno može i treba štedjeti na mnogim stvarima, ali ne i na ulaganju u modernu obrambenu vojsku. Jesam li za to da vojsku šaljemo na granicu da bi nas "čuvala" od nenaoružanih imigranata? Naravno da ne, to bi bila ludost. Jesam li za to da nam vojska služi za prijetnje susjednim državama? Naravno da ne. Ali vojska nam je potrebna jer ona je jamac mira i sigurnosti. Ona mora biti profesionalna, moderno opremljena i dobro obučena, na tome nijedna država ne smije štedjeti.
Hrvatska je članica NATO saveza i to je nama najveće jamstvo mira i sigurnosti, ali to članstvo u NATO-u dolazi s obavezama. Jedna od tih obaveza je upravo povećanje ulaganja u vojsku.
Nema ništa antiliberalno u tome. Ja nisam za agresiju na bilo koju drugu državu niti zveckanje oružjem. Slažem se i sa svima onima koji smatraju da SAD previše ulaže u vojsku, prvenstveno zato što njihovo ulaganje u "obranu" zapravo služi za bombardiranje drugih država. Ali kad je riječ o Hrvatskoj i našim obrambenim snagama, na tome ne smijemo štedjeti.
To nije samo moj stav, to je stav dosljedan s klasičnim liberalizmom. Stoga bi novinari Novosti drugi put trebali malo da se informiraju i pročitaju pokoje štivo o liberalizmu prije nego što me opet prozovu da kakav sam ja to liberal ako zastupam - liberalne ideje i stavove. OK?