Piše: Mario Nakić
5.3.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
5.3.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Švicarska se danas u velikoj mjeri može nazvati oazom mnogih ideala klasičnog liberalizma i općenito zapadnih vrijednosti. To je decentralizirana zemlja s vrlo aktivnom direktnom demokracijom (narod na lokalnim, regionalnim i nacionalnim referendumima redovito donosi sve bitne odluke na svim razinama). Ako izuzmemo mikrodržave poput Lihtenštajna i države-gradove poput Singapura, Švicarci imaju najvišu prosječnu plaću u svijetu i posjeduju najviše bogatstva po glavi stanovnika. Imaju prilično liberalan zakon o lakim drogama, a prostitucija im je potpuno legalna (nedavno su svoj "red light district" pretvorili u drive-through da bi bila i sigurnija). Treba dodati da imaju najliberalniji zakon o oružju u Europi i uz Amerikance imaju najviše oružja po glavi stanovnika u svijetu. Za razliku od SAD-a, Švicarska nije poznata po masovnim ubojstvima pa ljubitelji državne kontrole oružja ostaju "razoružani" kad im se spomene švicarski primjer.
Liberali su u Švicarskoj vrlo važna politička opcija, treća po snazi i tradicionalno osvajaju između 10 i 20 posto glasova na nacionalnoj razini. Švicarci imaju po mnogim istraživanjima najefikasniji zdravstveni sustav koji se temelji isključivo na privatnom sektoru, a država u velikoj mjeri ulaže novac samo u školstvo i po tome su prvi među razvijenim zemljama. To ulaganje im se isplati jer su godinama pri samom vrhu (odmah iza Finske i Singapura) svih relevantnih ljestvica kvalitete obrazovanja.
Vijest o tome kako će provesti referendum o ukidanju javne televizije odjeknula je Hrvatskom. Iako je mnoge ova vijest oduševila, ti isti Hrvati bi bili protiv takvog zakona kod nas jer ukidanje javne televizije znači njenu privatizaciju, a prosječnom Hrvatu se kosa nakostriješi od te "grozne" riječi. Ne bismo mi dali "naše" nekome ni za kakve pare!
Još ćemo vidjeti kako će Švicarci glasati na tom referendumu, ali mene ne bi nimalo začudilo da ozbiljno ukinu javni TV servis i da ga privatiziraju. Jer to su Švicarci, oni su jednostavno mentalno ispred svih. Imali su oni nekoliko fenomenalnih kolektivnih odluka kakve se u našem narodu ne mogu ni zamisliti. Ovo su samo neke od njih.
1. Odbacili su prijedlog za produženjem godišnjeg odmora
Očekivali biste da radnici glasaju za to da im država osigura duži godišnji odmor? Ne u Švicarskoj! Ljevičari su predložili 2012. da se zakonom zajamčen godišnji odmor produži s 4 na 6 tjedana, ali poslodavci su upozorili javnost na troškove takve odluke. Glasači - obični puk - odbili su prijedlog socijalista čak dvotrećinskom većinom izglasali da ne žele duži godišnji odmor.
Naravno, glasali su mudro i za sebe korisno jer shvaćaju da bi manje rada dovelo do nižih primanja, a onaj tko ne želi raditi taj može imati godišnji odmor cijele godine. Tko želi raditi, taj će raditi da zaradi što više i država mu to pravo ne smije uskratiti. Takvo racionalno razmišljanje običnog naroda danas teško da možemo naći bilo gdje u svijetu - osim u Švicarskoj.
2. Odbili su zakon o minimalcu i najveću minimalnu plaću na svijetu
Ovo bi moglo mnoge u Hrvatskoj šokirati, ali u Švicarskoj država ne određuje minimalnu plaću koju poslodavac mora radniku isplaćivati. Minimalac postoji, ali se donosi zajedničkim dogovorom između poslodavaca i sindikata, posebno za svaki sektor i vrijedi samo za velike radne sustave. Socijalisti su 2014. predložili da Švicarska, po uzoru na veći dio svijeta, uvede jedinstveni minimalac koji bi određivala država. Predlagali su da taj minimalac iznosi 15 eura po satu, što bi bio najveći minimalac na svijetu.
Njihov prijedlog su Švicarci kategorički odbili - čak 76 posto građana glasalo je protiv uvođenja minimalca. Zašto? Jer su ekonomski pismen narod i razumiju da nikakva odluka države ne može poboljšati njihova primanja, može im samo naštetiti. Možete li takvu reakciju zamisliti u Hrvatskoj?
3. Odbacili su strogu državnu kontrolu oružja
Švicarci su 2011. na referendumu odbacili i prijedlog inicijative "protiv oružanog nasilja" koji je trebao zabraniti držanje oružja kod kuće (što je danas dozvoljeno svim Švicarcima koji su prošli vojni rok u trajanju 18 tjedana). Narod je i ovaj prijedlog odbacio, iako ne u tako velikoj mjeri kao minimalac i duži godišnji odmor. 53% Švicaraca i većina kantona bila je protiv strože kontrole oružja, što je još jedan dokaz koliku svijest imaju o osobnim slobodama i ipak vjeruju više sami sebi nego državnoj kontroli. I to u zemlji koja je praktički bez korupcije i koja je stvarno uređena! Otkud toliko veliko povjerenje u državu među Hrvatima, u ovoj korumpiranoj i totalno neuređenoj zemlji, ostaje nepoznanica.
4. Odbili su prijedlog o garantiranom "besplatnom" dohotku
Ako vas odluka o odbijanju najvišeg minimalca na svijetu i najdužeg garantiranog godišnjeg odmora nije uspjela šokirati, ovo bi moglo. Švicarci su glasali 2016. u većinskoj mjeri protiv prijedloga da se uvede garantirani dohodak koji bi država svima isplaćivala svaki mjesec, bez obzira radili ili ne. Da, Švicarci su protiv "besplatnog novca".
Trebam biti skroz iskren pa priznati da ni oni nisu uvijek savršeni. Tako su nedavno odbili i prijedlog o potpunoj legalizaciji marihuane (koja je kod njih još uvijek samo dekriminalizirana), ali s druge strane imaju najliberalniji zakon o heroinu u Europi. Možda je još i gore što imaju vrlo male vjerske slobode, posebno prema islamskoj vjeri i velike restrikcije za useljavanje. Nitko nije savršeno liberalan pa nisu ni oni. Ali sve ove "mane" su gotovo ništa u odnosu na pozitivne efekte koje Švicarci osjećaju zbog velikih osobnih i ekonomskih sloboda. Zašto se ne želimo ugledati na njih?