Piše: Mario Nakić
Izvor: Newsweek
18.11.2017.
Piše: Mario Nakić
Izvor: Newsweek
18.11.2017.
Saudijska Arabija je prva zemlja koja je odobrila državljanstvo robotu. Njeno ime je Sophia, govori samo engleski i ne nosi tradicionalnu arapsku odjeću za žene. Proizvedena u Hong Kongu, predstavljena je prošlog mjeseca pred imućnim Arapima na tribini koju je organizirao Institut za buduće investicije u Saudijskoj Arabiji.
Sophia je odgovarala na kompleksna pitanja o robotima, poput onoga imaju li roboti svijest te trebaju li se ljudi bojati. "Previše ste čitali Elona Muska i gledali hollywoodske filmove. Ne brinite. Ako budete fini prema meni, i ja ću biti fina prema vama", odgovorila im je na engleskom jeziku.
"Uvijek sam sretna dok sam okružena pametnim ljudima koji su također bogati i moćni", rekla je dodavši kako je tu da "prikupi novac" te pozvavši investitore da ostanu poslije konferencije kako bi joj ispisali ček.
Publika je bila zabavljena njenim odgovorima i spremnošću da brzo reagira na svako postavljeno pitanje, ali mnogi su kasnije na društvenim mrežama primijetili licemjerje saudijskih vlasti s obzirom da ovaj robot uživa veća prava nego žene u toj zemlji.
"Žene u Saudijskoj Arabiji čine samoubojstva jer ne smiju izaći iz kuće bez pratnje muškarca, a Sophia se slobodno kreće kako želi", rekao je Ali Al-Ahmed, direktor Instituta za zaljevske poslove. "Saudijski zakon ne dozvoljava državljanstvo nemuslimanima. Je li Sophia prešla na islam? Koja je njena religija i zašto ne nosi hidžab? Da je zatražila državljanstvo kao žena, ne bi ga dobila."
Neki su također primijetili kako je Sophia dobila državljanstvo prije stotina tisuća imigranata koji već dulje vrijeme rade u ovoj zemlji za malo novca i gotovo bez ikakvih prava. Kad se stranci prijave za saudijsko državljanstvo, moraju proći ispite poznavanja arapskog jezika koje Sophia nije pokazala.
Princ Mohammed bin Salman ima ambiciozni plan da izgradi megagrad koji bi nastanili roboti, a projekt je vrijedan 500 milijardi američkih dolara. To je samo dio Salmanovog plana nove ekonomije i modernizacije zemlje, ali kritičari tvrde da bi taj novac trebao biti bolje investiran. "Samo 20 posto glavnoga grada ima kanalizaciju. Ova vlada ne može ispuniti niti osnovne potrebe, a želi potrošiti 500 milijardi dolara na novi grad s robotima", čudi se Al-Ahmed.