Piše: Mario Nakić
Photo: White House
20.12.2024.
Piše: Mario Nakić
Photo: White House
20.12.2024.
Prije nego što je pobijedio na predsjedničkim izborima prošlog mjeseca, Donald Trump je učinio ilegalnu imigraciju i problem s granicom ključnim pitanjem svoje predizborne kampanje te je dao obećanje da će provesti "najveću operaciju deportacije u američkoj povijesti".
Ankete o masovnoj deportaciji koju je Trump često spominjao proteklih su mjeseci rezonirale s njegovim planom da deportira iz SAD-a između 15 i 20 milijuna ljudi, prema njegovoj vlastitoj procjeni.
"Nova pobjeda Donalda Trumpa predstavlja mandat glasača da implementira obećanja koja je dao u kampanji, poput deportacije migrantskih kriminalaca", rekla je Karoline Leavitt, glasnogovornica Trumpove kampanje.
Međutim, novo istraživanje sugerira da podrška Amerikanaca za deportacije ilegalaca dolazi s važnim - i često zanemarenim - upozorenjima. 60 posto Trumpovih glasača vjeruje da "deportacija ilegalnih imigranata treba prvenstveno uključivati nasilne kriminalce i one s konačnom naredbom za odlazak, a ne sve pojedince bez legalnog statusa". Također, većina Trumpovih glasača se slaže da "jedinstvo obitelji, poštovanje prema ljudskom dostojanstvu i zaštita progonjenih" trebaju biti "ključni prioriteti za vladu" prilikom osiguravanja granice i implementacije politike deportacija.
Konačno, značajna većina Trumpovih glasača želi da se nova administracija fokusira na prijetnje javnoj sigurnosti, a ne na deportaciju svih ilegalaca.
Među glasačima Harris, ali i onima koji na prošlim izborima nisu glasali ili su svoj glas dali trećem kandidatu, rezultati su vrlo slični onima Trumpovih glasača, što znači da Amerikanci uglavnom dijele slično mišljenje o imigraciji. Većina želi strože osiguranje na granici i deportaciju onih koji predstavljaju prijetnju javnoj sigurnosti, ali ne i masovnu deportaciju svih ljudi koji nemaju legalni status u SAD-u.
Razlog tomu je vjerojatno vrlo praktičan - Amerikanci znaju da većina ilegalnih imigranata u zemlju nije ušla ilegalno preko granice nego s radnom dozvolom. Zakoni o imigraciji u SAD-u su vrlo strogi (Trump ih je dodatno postrožio za svoga prošlog mandata 2017-2020), radne vize radnim imigrantima plaćaju njihovi poslodavci i one uopće nisu jeftine. Poslodavci obično plate prvu radnu vizu da bi radnik ušao u zemlju, ali ne žele platiti njeno produženje. Više im se isplati riskirati kaznu do koje obično ne dođe jer su kontrole iznimno rijetke i dolaze tek nakon nečije prijave ili ako se dogodi neko kazneno djelo na radnom mjestu.
Milijuni ilegalnih imigranata zaposleni su na poljima u siromašnijim državama SAD-a gdje rade poslove ispod propisanog minimalca i to je jedan od glavnih pogona američkog gospodarstva. Kad bi Trump dosljedno proveo obećanu masovnu deportaciju svih osoba koje nemaju legalni status u SAD-u, bio bi to višestruki udar na američko gospodarstvo, a posljedično i na životni standard američkih građana.