Rubni ljevičarski portal Faktograf proziva Nikolu Grmoju, saborskog zastupnika stranke Most, da je njegova retorika "protiv dolaska stranih radnika u Hrvatsku". Nevezano za Grmoju, koji skupa sa svojim stranačkim kolegama ima takvu retoriku, ovdje je zanimljivo nešto drugo. Otkud Faktografu pravo prozivati druge za huškanje protiv stranih radnika kad i oni rade to isto?
Faktograf je zauzeo retoriku protiv uvoza stranih radnika u Hrvatsku još 2019. godine kad su se
protivili liberalizaciji uvoza strane radne snage i ukidanju kvota. Konkretno, tvrdili su da će uvoz većeg broja stranih radnika imati negativni utjecaj na plaće domicilnog stanovništva, odnosno da će se Hrvatima zbog stranih radnika smanjiti plaća:
"Poslodavci zadnjih godina traže ukidanje kvotnog zapošljavanja stranih radnika pritom nudeći slovenski model zapošljavanja stranih radnika. Da će im ispuniti želju, iz Vlade su najavili prije nekoliko mjeseci, a s prijedlogom novog Zakona o strancima krenula je i realizacija ideje. S kvotnim sustavom tržište se koliko-toliko držalo pod kontrolom, a potpuna liberalizacija uvoza stranih radnika mogla bi utjecati na snižavanje cijene rada."Za takvu tvrdnju Faktograf nije imao nikakvih dokaza iz bilo kojeg dijela svijeta, što sam tada primijetio u
ovom članku. Dapače, praktički sva ekonomska istraživanja na temu utjecaja uvoza stranih radnika na plaću domaćeg stanovništva pokazala su upravo suprotno - da uvoz stranih radnika podiže cijenu rada domicilnom stanovništvu. To ima i smisla jer novi radnici znače veću produktivnost, a rastom produktivnosti rada, raste i njegova cijena.
Sada je prošlo već skoro 6 godina otad i možemo jasno, na primjeru Hrvatske, vidjeti tko je bio u pravu.
Godine 2019. prosječna neto plaća u Hrvatskoj je iznosila 6.457 kuna. Prema tadašnjem tečaju (prosječni tečaj kuna u eure za 2019.) to je vrijedilo 870,40 eura. Prosječna neto plaća isplaćena u svibnju 2025. u Hrvatskoj je iznosila 1.451 €. To znači da je prosječna neto plaća u Hrvatskoj od 2019. do 2025. nominalno narasla za 66,7 posto.
Naravno, imamo i inflaciju cijena koju u to treba uračunati. Prema Kalkulatoru inflacije na stranicama Državnog zavoda za statistiku, od početka 2019. do svibnja 2025. inflacija iznosi 32,9 posto. Kada to oduzmemo od prethodnog podatka, dobijemo da je prosječna neto plaća u Hrvatskoj tijekom zadnjih 6 godina realno porasla za 33,8 posto.
Dakle, Faktograf nije bio u pravu po pitanju utjecaja uvoza stranih radnika na domaće plaće, kao što nije bio u pravu ni u mnogim drugim stvarima, no to ih neće natjerati da promijene svoje stavove i prekinu dezinformirati svoje malobrojno čitateljstvo.
Faktograf nije za radnu imigraciju niti je ikada bio. Oni su oduvijek za uvoz što većeg broja azilanata iz zemalja trećeg svijeta, onih koji neće u Hrvatskoj ništa raditi ni doprinositi. Faktograf možda nema problem sa strancima - ako su nezaposleni i ako žive na tuđi račun. Onog trenutka kad stranac počne pošteno raditi u Hrvatskoj, postaje im problem.