Piše: Mario Nakić
16.1.2025.
Piše: Mario Nakić
16.1.2025.
Google je odgovorio Europskoj uniji da neće dodati fact checkere u rezultate pretrage i na Youtube videoklipove usprkos novom EU zakonu, objavila je agencija Axios koja tvrdi da ima kopiju pisma koji je Google poslao Europskoj komisiji.
Google nikad nije uključio fact-checking kao dio moderiranja svoga sadržaja. Kompanija je javila privatno zakonodavcima Europske unije da ne planira mijenjati svoju praksu, ali sada ponavlja svoj stav pred stupanje na snagu novog zakona.
U pismu poslanom Renati Nikolay, zamjenici generalnog direktora za mrežne komunikacije, sadržaj i tehnologiju u Europskoj komisiji, Kent Walker, predsjednik globalnih afera na Googleu, rekao je da implementacija fact checkera "jednostavno nije primjerena ni efektivna za našu uslugu" pa se Google neće pokoriti.
Zakon bi zahtijevao da Google ugradi rezultate fact-checkera, poput onih s Faktografa, uz rezultate Googleove tražilice. Osim toga traži da Google ugradi fact checkere u njihov sistemski algoritam. To bi omogućilo Faktografu i sličnim lijevim ekstremistima da, nakon Facebooka, svoje maltretiranje neistomišljenika prošire i na Google te bi efektivno ubilo sve web stranice, portale i blogove koji iznose mišljenje koje se ne sviđa ljevici.
Walker je objasio da Googleov trenutni pristup moderiranju sadržaja funkcionira. Također, ukazao je na nove mogućnosti na Youtubeu gdje korisnici mogu dodati "zabilješke o kontekstu" videoklipovima slično X-ovim bilješkama zajednice.
Zakon prakse protiv dezinformacija (tako se službeno zove) Europski parlament je donio 2022. i uključuje nekoliko "dobrovoljnih obaveza" za velike tehnološke platforme. Originalno je kreiran 2018. godine prije novog europskog zakona za moderiranje sadržaja, DSA, koji je na snazi od 2022. godine.
Europska komisija je vodila privatne razgovore prošle godine s tech kompanijama, tražeći od njih da se dobrovoljne mjere pretvore u službenu obavezu pod DSA zakonom.
Walker je u pismu naglasio da je već kazao Europskoj komisiji da se Google neće pokoriti. Google će se "povući iz svih obveza provjere činjenica u Kodeksu prije nego što pristane na DSA Kodeks ponašanja", napisao je.
Ovo će doći kao dodatni udarac Maji Sever, Europskom sindikatu novinara i medijima koji su se taman počeli hladiti od bješnjenja prošlog tjedna jer je Mark Zuckerberg, izvršni direktor Mete, najavio ukidanje cenzure na Facebooku.
HDZ-ova ministarstva i vladine agencije također neće biti sretni. Već su iskazali javno svoje nezadovoljstvo zbog ukidanja političke cenzure na Facebooku, a još više će biti ljuti kad saznaju da ni Google to ne namjerava učiniti.
Europska komisija traži načine kako nametnuti političku i ideološku cenzuru na američkim platformama kako bi ušutkali Europljane koji ne misle onako kako vlast želi. To bi ih moglo žestoko opaliti nazad, baš kao što se dogodilo lani takvima u SAD-u.