Piše: Mario Nakić
17.10.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
17.10.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Velimir Terzić (1929-1995) bio je istaknuti hrvatski političar, pisac, intelektualac i liberal. U bivšoj državi protivio se postupcima jugoslavenskoga komunističkog režima zbog čega je 1954. osuđen na četverogodišnju zatvorsku kaznu, proglašen "narodnim neprijateljem", a poslije mu je bio zabranjen pedagoški rad. U vremenu demokratizacije Hrvatske bio je suosnivač HSLS-a.
Terzić je autor knjige "I prošlost i sadašnjost i slutnja Hrvatske" (1995), a njegove govore je objavio 1998. Goran Granić u knjizi "Vele je tako govorio". Godišnjicu njegove smrti danas je obilježio splitski HSLS na Lovrincu položivši vijence i zapalivši svijeće.
"Njegov veliki trud i strasno zalaganje za toleranciju, dijalog, uljuđenu i uređenu hrvatsku državu, slobodu i nadasve za etičnost djelovanja u politici, ostaje kao vječiti putokaz onima koji se opredjeljuju za politiku u službi svakog čovjeka, građanina, bližnjeg svoga. Iako je u Saboru sjedio nedaleko onih koji su ga u zatvoru tukli, u njemu nikad nije bilo mržnje ni revanšizma. Svi njegovi istupi bili su usmjereni protiv boljševizma, tvrdog i netolerantnog nacionalizma, primitivizma, političke manipulacije i malograđanštine novih bogataša i hedonista", stoji u priopćenju splitskog HSLS-a.
Ratni gradonačelnik Splita Onesin Cvitan (HDZ) je rekao: "Tuđman je želio surađivati s poštenim ljudima kao što su Dražen Budiša, Savka Dabčević-Kučar i Velimir Terzić, ali je bio okružen silama koje su ga ograničavale i udaljavale od takvih ljudi."
O samom Velimiru Terziću najbolje govore njegove vlastite riječi. Izdvojili smo nekoliko citata:
Država i mafija
"Druge europske države imaju mafiju, a kod nas mafija ima državu."
Nacija
"Nacija svim svojim snagama treba krenuti prema cilju, a to je zdrav društveni ambijent, doslovno pravna država. Nužno je više tolerancije, osobito međustranačke. Treba izbjegavati konflikte i diobe oko bitnih pitanja za naciju. Oni koji su u površnom dodiru s nacijom i koji očekuju samo svoju korist, nisu na to spremni. Jednako kao i oni koji forsiraju svoje hrvatstvo i hrvatstvo svoje partije. Država, dakle, nije u opasnosti, uz malo mudrosti ona može ojačati svoj položaj, ali joj svi očito moramo pomoći da bi nam više imponirala."
Uprava
"Činovništvo je hipertrofirano, ima ga viška, ono povećava troškove. Upravo sam nedavno, kada se govorilo o proračunu i sredstvima, kazao: 'Velik dio novca će pozobati upravo taj hipertrofirani činovnik.' On mnogo puta ne zna što radi ni što bi radio. Stvarno je tako jer mu je ostavljeno sasvim malo odgovornosti. On jednostavno postaje apatičan, lokalna samouprava je uškopljena."
Zlo
"Otkad je čovjeka, od tada je i zlo. Samo nastaju vremena kada se zlo nametne i kada se lopov koji je malo ukrao smatra glup. Mi živimo u tom jadnom vremenu u kojem vlada takav sud."
Umjetnost
"Može li država biti estetski arbitar pa određivati kojeg umjetnika treba podržavati, a kojeg odbaciti? Ja se sjećam tog modela, bio je vrlo efikasan, a zatječem i neke od umjetnika tog modela."
Dijalog
"Mi smo zakazali svi, i stilski i sadržajno. Moramo mijenjati svoj odnos, prijeći iz monologa u dijalog - da se dogodi Hrvatska na kvalitetan način."
Papa
"Vrhunac našeg civilizacijskog trenutka sadržan je u poruci Ivana Pavla II., kada on kaže da je poziv našeg vremena sloboda pojedinca i sloboda naroda."