Piše: Mario Nakić
Photo: Gov.hr
20.1.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Gov.hr
20.1.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Na naslovnici sutrašnjeg Večernjaka doznajemo novu veselu vijest - "Vlada kreće u borbu protiv lažnih vijesti". Dio je to rata Plenkovićeve vlade protiv interneta.
Prvo su donijeli skandalozni zakon po kojem Porezna uprava može praktički bez ikakvog valjanog razloga blokirati pristup bilo kojoj internetskoj stranici u Hrvatskoj. Dovoljno je da neki birokrat zaključi kako je ona "štetna za zajednicu". Taj je zakon na snazi od Nove godine. Evo kako ga je opisao odvjetnik Vlaho Hrdalo za Index:
"U konkretnom slučaju radi se o ovlasti koja može biti iskorištena protiv osobe za koju nije prethodno pravomoćno utvrđeno da je počinila neko kažnjivo djelo. Ne traži se čak ni onaj minimum koji je potreban za aktivaciju pravosudnog aparata u kaznenim i prekršajnim postupcima – postojanje osnovane sumnje. Korištenjem ove ovlasti, Porezna uprava može srušiti internetsku stranicu ako misli da se ista koristi radi ostvarivanja nepripadajućih poreznih pogodnosti. Ta formulacija je vrlo simptomatična jer se u odnosnom članku ne spominje 'utaja poreza' ni bilo koje drugo kažnjivo djelo iz porezne domene, već je dovoljno biti spretan u zakonitom plaćanju manje poreza.
Kada bi postojala određena sudska kontrola takvog postupka, možda bi ta mjera i mogla proći test razmjernosti iako se ideološki protivim bilo kakvim blokadama pristupa. Ovakav Opći porezni zakon, međutim, omogućava sprječavanje pristupa internetskim stranicama temeljem usmenog naloga koji se izvršava bez odgode (čl. 58. OPZ). To u praksi znači da će vam prvo srušiti web stranicu pa vas potom staviti u položaj da teret dokaza snosite vi, a ne Porezna uprava."
Ovo iz aviona izgleda kao kršenje Ustava, nije mi jasno kako ovakvi zakoni uopće mogu proći u Saboru. Prvo, očito je kršenje prava na slobodu govora i drugo, omogućuje kažnjavanje bez prethodno dokazane ikakve krivnje.
Dok vas je vjerojatno zaboljela glava od ovoga, još se trebamo i podsjetiti da je Vlada već najavila i "Zakon o ponašanju na internetu" koji će uvesti autocenzuru u medije i cenzuru na Facebook stranicama, a također je protuustavan jer krši slobodu izražavanja mišljenja i od administratora web stranica zahtijeva da budu sudci i procjenjuju koji je komentar prikladan, a koji nije. Osim toga, također onemogućuje oštećenima pravo na fer proces.
I sada treći korak - "borba protiv lažnih vijesti", kako najavljuje sutrašnji Večernji list. To, naravno, znači novi zakon i nove zabrane, nove komisije i nove kontrole. Ovaj put riječ je o direkciji iz Bruxellesa. Kažu da čak 47 posto Hrvata smatra da se svakodnevno susreće s raznim "lažnim vijestima". Iza toga, jasno, krije se klasično ušutkavanje kritike, što će naše vlasti sigurno koristiti.
Jer kad bi bili dosljedni, prijavili bi Bruxellesu sami sebe. Tko najviše širi lažne vijesti u Hrvatskoj? Hrvatska vlada.
Ovo nije šala. Podsjetimo se samo ove vijesti s početka prosinca, kad je na portalu Novac Jutarnjeg lista osvanuo tekst naslovljen: "Hyundai razmišlja o pokretanju proizvodnje u Hrvatskoj, razgovori se vode već dva mjeseca?". Otkud im ta informacija? "Potvrđeno je iz Vladinih krugova":
Informacija je to koja nam je potvrđena iz Vladinih krugova, u kojima nam kažu da južnokorejski automobilski div pokazuje interes za ulaganjima u našu zemlju i analizira mogućnost investiranja. Razgovori o tome, kažu upućeni, vode se već dva mjeseca.
...I Darko Horvat, ministar gospodarstva, na marginama jučerašnjeg Poslovnog foruma “Inovacijama do konkurentnosti”, koji je u zagrebačkom hotelu Westin organiziran u sklopu summita Srednjoeuropske incijative (SEI), organizacije koja okuplja 18 članica, rekao je da je cilj Vlade potaknuti reindustrijalizaciju zemlje.
- U ovom trenutku u Hrvatsku mamimo desetak investitora koji su dosad Hrvatsku zaobilazili - rekao je Horvat i dodao da uglavnom ciljaju ulagače iz automobilske industrije...
Ta se vijest ubrzo proširila i po drugim hrvatskim portalima, uz obavezan dodatak "SENZACIONALNO". Što bi jedan Hyundai vidio u Hrvatskoj i zašto bi ulagao baš ovdje, to se rijetko tko uopće pitao. Lakše je vjerovati ministru Horvatu i Vladinim dužnosnicima.
I tako, par dana kasnije taj isti ministar Horvat demantira sebe i svoje dužnosnike: "Nemam informaciju da bilo koja respektabilna auto industrija dolazi u Hrvatsku, ali pozvali smo pet velikih". Pozvali su ih, nitko im nije odgovorio. Tako i ja mogu pozvati Eminema da mi dođe nastupiti za rođendan i onda objaviti da Eminem dolazi kod mene na rođendan - jer sam ga pozvao...
Sjećate li se onda kad je pričao o kineskim, njemačkim i nizozemskim investitorima zagrijanim za Uljanik? I to se, naravno, pokazalo kao lažna vijest.
To su samo neki primjeri u zadnje vrijeme, a ne moram ni pričati o Krstičeviću, Mariću, Plenkoviću i ekipi koja u pravilu "ne zna ništa o tome"...dok ne osvane neki mail ili SMS koji dokazuje da su znali sve o tome.
Lažne vijesti u Hrvatskoj u pravilu plasira Vlada RH, stoga pozdravljam volju da se Vlada RH konačno obračuna sa samom sobom.