Predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak poziva Vladu RH, u kojoj sudjeluje i HNS, na smanjenje PDV-a. To je pohvalno jer PDV treba smanjiti s obzirom da Hrvatska ima drugi najveći PDV u Europskoj uniji. Ali Vrdoljak želi da se PDV smanji samo za "jedan ili dva postotna poena", što i nije neko veliko porezno rasterećenje gospodarstva niti potrošača. To ne bi bilo ni povratak na stanje prije Kukuriku vlade koja je odmah po dolasku na vlast 2011. godine podigla PDV s 23 na 25 posto. Podsjetimo, i HNS je sudjelovao u tome, bio član Vlade i glasao za povećanje PDV-a. Vrdoljak je bio ministar gospodarstva.
Još je zanimljivije
kako Vrdoljak sada opravdava to vrijeme kad je Hrvatska grabila sve dublje u krizu dok se ostatak svijeta već iz nje izvukao.
"Milanovićeva Vlada djelovala je u potpuno drugo vrijeme, vrijeme gospodarske krize. Bilo je jako teško 2011. preuzeti upravljanje državom, imali smo gospodarski pad, a svake godine proračun je bio sve manji i manji. Trebalo je naći načina za izlazak iz gospodarske krize i ulazak u gospodarski rast. Možda je to trajalo predugo. Očekivanja građana bila su da to nije četvrta, nego druga ili treća godina. Pa i moja osobno."Prvo, neistina je da je tijekom Milanovićeve vlade "proračun bio sve manji i manji". Prema podacima
Ministarstva financija, ta je vlada smanjila proračun samo u prvoj i zadnjoj godini mandata. Proračun za 2011. godinu iznosio je 120 milijardi kuna pa su ga neznatno smanjili na 119 milijardi. Ali već 2013. godine podižu ga na čak 124 milijarde da bi 2014. iznosio čak 126 milijardi. Tek u proračunu za 2015. godinu malo su smanjili apetite i vratili se na 116 milijardi kuna. Ali cijelo to vrijeme proračun je bio debelo u deficitu, svake godine desetak milijardi kuna, tako da je u tom razdoblju zabilježen i rekordni porast javnog duga. U isto vrijeme, BDP je bio u slobodnom padu.
Država je, podsjetimo, odbila reagirati na krizu javnom štednjom i rezovima, već se odlučila na povećanje javnog duga i potrošnje. Znamo dobro kako je to rezultiralo, a posljedice takve neodgovorne politike osjećamo i danas.