Jeff Bezos, osnivač najveće online trgovine Amazon i vlasnik Washington Posta je prije manje od mjesec dana postao najbogatiji čovjek svijeta i prvi čija je neto vrijednost premašila 100 milijardi dolara. Facebookom se proširila fotografija Bezosa u uredu Amazona iz 1999. godine, dok je to još bila mala tvrtka, a Bezos na fotografiji radi noću u uredu.
Ideja Amazona - online prodaja prvo knjiga, a kasnije svega što se može poslati poštom, mogla je teoretski nastati bilo gdje. Međutim, da bi se tvrtka razvila, postala profitabilna i da bi njen osnivač bio uspješan, veliku ulogu odigralo je i društveno, zakonsko uređenje sustava.
Da je tu istu tvrtku s istom idejom pokrenuo u Hrvatskoj, Bezos sigurno ne bi bio uspješan. Zašto? Možemo već po ovoj slici zaključiti neke stvari. Njegova tvrtka ne bi preživjela prvi nalet inspektora rada i inspektora zaštite na radu.
Prvo, kablovi mu neuredno vise sa stola. To bi naši inspektori okarakterizirali kao iznimno opasno jer može izazvati požar. Kad smo kod požara, gdje mu je aparat za gašenje? Zaslon nije postavljen tako da oči radnika budu u visini gornjeg ruba zaslona. Stol se čini prilično klimav. Tipkovnica nije pod ispravnim kutem od 25 stupnjeva. Prozor se čini pomalo otvoren usred noći, što može biti opasno za zdravlje. Stolica nije ergonomska, prozor ne propušta dovoljno dnevnog svjetla. Očito radi po noći, a sigurno nije potpisao takav ugovor o radu. Očito je i da radi više od 8 sati dnevno, što znači da sam sebe eksploatira.
Na ovoj fotografiji možemo uočiti cijeli niz neoprostivih prekršaja iz Zakona o radu i Zakona o zaštiti na radu. Bezos bi u Hrvatskoj u najboljem slučaju, čak i kad bi mu sud uzeo za olakotnu okolnost činjenicu da je inače uzoran poslodavac i da još nije kršio zakone, dobio ukupnu kaznu od najmanje 200.000 kuna. Budući da u to vrijeme još nije poslovao s dobiti, to bi značilo smrt za njegovu tvrtku i vjerojatni kraj rada, a on bi još desetak godina morao raditi najteže poslove samo da isplati kaznu državi i izvuče se iz blokade.
Inače, Bezos je 1996. ostavio izvrstan posao izvršnog direktora u jednoj brokerskoj tvrtki u Wall Streetu i preselio se u Seattle gdje je zaposlio nekolicinu radnika i svoju kuću pretvorio u radni ured da bi pokrenuo prvu internetsku knjižaru. Do 2001. godine poslovao je bez dobiti. U međuvremenu, učinio je cijeli svijet bogatijim tako što je njegov model prodaje učinio proizvode dostupnijim kupcima diljem svijeta i snižavao cijene.
Sljedeći put kad se budete pitali zašto najviše bogataša dolazi baš iz SAD-a, ovo je jedan dio odgovora. Američka poduzetnička tradicija i poslovna klima pogoduje i čini sve da ljudima s velikom voljom i znanjem bude moguće ostvariti vlastite ciljeve i usput malo poboljšati cijeli svijet.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora