Piše: Mario Nakić
25.11.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Mario Nakić
25.11.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Američki poduzetnik, vlasnik Amazona i Washington Posta, Jeff Bezos postao je najbogatiji čovjek svijeta. S procijenjenom neto vrijednošću u visini 91 milijarde američkih dolara, Bezos je pretekao dosadašnjeg lidera Forbesove liste najbogatijih ljudi na svijetu, osnivača Microsofta Billa Gatesa.
Uspjeh Jeffa Bezosa je još jedan dokaz da je slobodnotržišni kapitalizam najpravedniji ekonomski sustav koji postoji jer nagrađuje trud, mudrost, hrabrost i odricanje. Bezos nije naslijedio nikakvo bogatstvo, baš poput Gatesa on je "self-made" milijarder. Ništa mu nije poklonjeno, sve je izgradio od nule.
Jeff Bezos je rođen 1964. godine u Albuquerqueu (Novi Meksiko, SAD). Majka mu je bila tinejdžerka kad ga je rodila. Nakon godinu dana rastala se od Jeffovog biološkog oca i udala za kubanskog imigranta. Jeff je još kao dijete pokazivao veliki interes u elektroniku. Obožavao je "Ratove zvijezda" te je stalno nešto radio u roditeljskoj garaži i oko kuće. Kao tinejdžer se preselio s ocem u Miami gdje je razvio ljubav za računala. U srednjoj školi je pokrenuo svoj prvi posao, "Dream Institute", edukacijski ljetni kamp za osnovnoškolce.
Diplomirao je računalnu znanost i električki inženjering 1986. godine na sveučilištu Princeton. Odmah nakon diplome zaposlio se u Wall Streetu gdje je promijenio tijekom godina nekoliko brokerskih tvrtki. Godine 1990. postao je najmlađi dopredsjednik investicijske firme D.E. Shaw gdje je upoznao svoju suprugu Mackenzie.
Iako je već izgradio dobru karijeru i imao odličan posao, Bezos se odlučuje na vrlo riskantan potez 1994. godine. Daje otkaz, seli se u Seattle i pokreće prvu internetsku knjižaru. Ured je otvorio u svojoj garaži gdje je skupa s prvim zaposlenicima počeo razvijati software. Proširili su se na cijelu dvosobnu kuću i pokrenuli Amazon 1995. godine. Prvih 6 godina, do 2001. Amazon nije poslovao s dobiti, što znači da se Bezos zaduživao kako bi nastavio raditi i ulagati u posao za koji nije bilo garancije da će ikada uspjeti. U to vrijeme, podsjetimo, čak su neki "stručnjaci" poput Paula Krugmana predviđali da će "internetska trgovina potpuno propasti". Ali, Jeff Bezos je odlučio slušati svoje srce, a ne lažne ekonomske stručnjake.
Sve mu se isplatilo. Danas je Amazon vodeća kompanija ne samo za prodaju knjiga, nego općenito prodaju svega što vam može pasti na pamet, a može se poslati. U isto vrijeme Amazon je zaslužan za povoljne cijene, što znači da nam je svima učinio veliku uslugu. Godine 2013. bacio se i u medije kupivši Washington Post za 250 milijuna dolara. Zahvaljujući rastu vrijednosti njegove firme Amazon, Bezos je dospio na sam vrh liste najbogatijih.
Bez slobodnog tržišta Bezos ne bi uspio. Da su države postavile tarife i regulacije na međunarodnu internetsku prodaju, da je SAD prije 20 godina imao propise kakve danas ima Hrvatska o minimalnim uvjetima i zaštiti na radu, Bezos ne bi uspio. Da su ga gušili porezima, nikada ne bi uspio. Bezosov uspjeh, kao i svakog drugog "self-made" milijardera, temelji se na postulatima poduzetništva na slobodnom tržištu i dokazuje da slobodno tržište nagrađuje one koji su prvenstveno dali nešto građanima, cijelom čovječanstvu. Bezos nam je omogućio lakšu i povoljniju kupovinu što je direktno utjecalo na poboljšanje životnog standarda ljudima diljem svijeta.