Piše: Mario Nakić
17.9.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
17.9.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Danas je u Jutarnjem listu izašao specijal o braniteljskim udrugama. Uspjeli su nabrojati oko 1.400 braniteljskih udruga koje su samo mali dio sektora civilnog društva koji čini preko 50.000 registriranih nevladinih neprofitnih organizacija.
Nabrojali su i koliko braniteljske udruge izvlače novca iz državnog i lokalnih proračuna i ispada, sve skupa, između 25 i 30 milijuna kuna godišnje.
Budimo realni, Republika Hrvatska razbacuje se novcem poreznih obveznika na sve strane, a zbog sistema kojim upravljaju političari uvijek nekako novac završi najviše u džepovima onih koji su bliski politici. Javna je tajna da se promjenom lokalne vlasti, pogotovo u manjim sredinama, često mijenjaju i vodstva udruga pretplaćenih na lokalni proračun jer im političari uvjetuju uvrštavanje u proračun time da imaju "lojalne" ljude na čelu udruge.
Svatko ima pravo udruživanja s kim želi i s kojim god ciljem želi, naravno, dok taj cilj nije ugrožavanje prava i sloboda drugih ljudi. Međutim, nitko nema pravo na tuđi novac. Udruge su mnogima postale biznis i način da materijaliziraju svoju bliskost s vlašću. Čak i na državnoj razini, Večernji list je o tome pisao, ljudskopravaške udruge dobivaju novac prema kriteriju koja je stranka na vlasti.
To je tako kod svih udruga civilnog društva. Ne vidim razloga zašto se izvlače posebno braniteljske udruge kao jedine "nepotrebne" dok su nam sve ostale, kao, prijeko potrebne pa njihova svrha i njihovo financiranje nije upitno. Na brojne ideološki obojane udruge, poglavito one ekstremno lijevog svjetonazora, država troši stotine milijuna kuna godišnje pa to nitko ne propitkuje. Lani im se Željka Markić sa svojom udrugom ubacila u biznis pa su pošizili skroz. Ali tako vam je to, ono na što su ljevičari navikli imati ekskluzivu, sad su i konzervativci shvatili. Kolač će se širiti dok god može ići, odnosno dok država konačno ne bankrotira.
Ako braniteljske udruge nemaju smisla, koji je smisao promidžbeno komunističkih udruga poput H-altera koji je praktički izgubio čitatelje? Koji je smisao da država financira GONG? A neke su čak i štetne za zajednicu, poput one zelene udruge koja je potrošila novac poreznih obveznika na inicijativu u Dubrovniku da bi se otjerali investitori. Dakle, ova država izravno financira kočenje vlastitog razvoja.
Koja je svrha silnih ljudskopravaških udruga ako nam je stanje ljudskih prava, prema brojnim međunarodnim organizacijama, sve gore i gore? Zašto se bacaju milijuni kuna na feminističke udruge ako one same tvrde da je položaj žena u društvu katastrofalan? Bar su to tvrdile kad je trebalo ratificirati Istanbulsku konvenciju. Da, utočišta za žrtve obiteljskog nasilja svakako treba podržavati iz državnog proračuna, ali ne i ideološku promidžbu. Takve udruge trebaju tražiti potporu za svoje financiranje na tržištu, od članarina i dobrovoljnih donatora. Isto bi trebalo vrijediti i za braniteljske udruge, ali nema nijednog razloga da se branitelje posebno izvlači kao jedine "parazite" budući da njihovo djelovanje kroz udruge ima puno više smisla od većine drugih udruga.
Najbolje mi je kad onda krenu opravdavati razbacivanje novca poreznih obveznika na "svoje" činjenicom da se država razbacuje novcem i na one "druge". Pa sam tako danas na Twitteru naišao na komentare ljevičara koji kažu: "Bunite se zbog financiranja lijevih udruga, a pogledajte ove!". S druge strane, kad netko spomene financiranje braniteljskih ili konzervativnih udruga, onda će desničari reći: "A vidi koliko ima lijevih udruga koje primaju novac iz proračuna!". Dakle, jedni drugima služe kao dobar izgovor dok i jedni i drugi sišu tuđi novac.
Država bi trebala bar 90% udruga skinuti s državnog proračuna, a i jedinice lokalne uprave također. Umjesto toga, smanjite poreze i prirez, omogućite ljudima da više zarađuju i onda neka sami odlučuju koju će udrugu podupirati vlastitim donacijama. To bi bilo jedino moralno pravedno, zar ne?