Piše: Mario Nakić
28.7.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
28.7.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Rijetko se događa da se slažem s izjavama Zorana Milanovića, a kada se to i dogodi, nije mi baš lako to priznati. Ali činjenica je, bivši premijer i sadašnji kandidat za predsjednika RH dao je možda najbolji komentar na nedavno stradanje hrvatskih vojnika u Afganistanu.
"To nije naš rat. Mi smo smanjili hrvatski kontigent na 50 vojnika i onda se kasnije opet povećao. Mislim da Hrvatska treba povući svoje vojnike iz Afganistana", rekao je Milanović.
Na to su ga mnogi komentatori napali jer: Hrvatska je članica NATO saveza i dužna je poštivati međunarodne ugovore i svoje dužnosti; SAD i NATO pomogli su Hrvatskoj mnogo puta i tako dalje. Problem s ovim kritikama je samo taj što Milanovićeva izjava nije u suprotnosti s poštivanjem međunarodnih dogovora i lojalnosti NATO savezu.
Milanović je sasvim u pravu, to nije naš rat, a oni koji misle da je, ne mogu objasniti ni protiv koga se NATO tamo bori ni koji je cilj tom ratu. Osim toga, Milanović je rekao ono što većina Amerikanaca misli već godinama. Prema dvjema različitim anketama iz prošle godine, Amerikanci i američki ratni veterani pretežno podupiru povlačenje njihovih trupa iz Afganistana.
Prema ovoj anketi YouGova, 61 posto opće američke javnosti i 69 posto američkih ratnih veterana podupiru povlačenje američkih trupa iz Afganistana. Samo 20 posto opće javnosti i 21 posto američkih ratnih veterana smatra da njihova vojska treba tamo ostati.
U drugoj anketi, koju je proveo libertarijanski Cato institut, 55 posto opće američke populacije i 73 posto ratnih veterana se protivi ratu u Afganistanu.
Dakle, i Amerikanci jednako smatraju da to nije njihov rat i žele se povući iz njega, a podsjetimo, Amerikanci su započeli taj rat 2001. godine nakon terorističkog napada na WTC u New Yorku. Tada je cilj bio sasvim opravdan, a to je bilo uništavanje terorističke organizacije Al Kaida i uhićenje njenog vođe Osame Bin Ladena. Bin Laden je uhvaćen i ubijen deset godina kasnije u Pakistanu, a Al Kaida je desetkovana i uništena, tako da su originalni ciljevi ostvareni. Zašto su NATO snage još uvijek tamo?
Sad se bore protiv talibana, a talibani su tamo bili prije napada i u prošlom stoljeću ih je Amerika podupirala jer su se borili protiv Sovjeta. SAD je instalirao talibansku vlast u Afganistanu da bi je nakon napada na WTC, zbog navodne povezanosti s Al Kaidom, srušio i instalirao novu. Talibani još uvijek kontroliraju veći dio Afganistana i nakon 18 godina rata uopće se ne vidi način kako bi mogli biti pobijeđeni.
Američki predsjednik Donald Trump je priznao u nedavnom intervjuu kod Tuckera Carlsona na Fox Newsu da on želi povući američku vojsku iz Afganistana, traži način kako to učiniti što bezbolnije.
Prema tome, sve što je Milanović rekao pričaju i Amerikanci, a taj stav dijeli i američki predsjednik. Ako to nije njihov rat, zašto bi bio naš? Ako se oni žele povući iz Afganistana, zašto bismo mi željeli ostati?
Biti protiv tog rata jer je besmislen i iznimno štetan za sve, a ponajviše za civilno stanovništvo u Afganistanu koje zbog ratnih operacija i bombardiranja bježi u Europu i čini velike političke probleme u mnogim europskim državama gdje je veliki priljev izbjeglica poslužio kao gorivo za hranjenje i rast ekstremne desnice, nije protivljenje hrvatskom članstvu u NATO savezu niti protivljenje našim dobrim odnosima s Amerikom i drugim saveznicima. Ako je Hrvatska članica NATO saveza, ne znači da u njemu nema pravo glasa i da se ne može izboriti za naše interese. A sudjelovanje u ratu bez plemenitog cilja nije hrvatski interes.