Piše: Mario Nakić
11.12.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
11.12.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Već izlaskom stranke Pametno postalo je jasno da je Amsterdamska koalicija izgubila i ono malo liberalizma što je u sebi imala, ali još važnije, to je bio trenutak kad su preostale stranke u koaliciji (GLAS i IDS) jasno dale do znanja da im je klijentelizam i korporatizam važniji od bilo kakvih principa. Ulaskom HSS-a i još više HSU-a samo su se potvrdile moje slutnje da je to priča druge klijentelističke stranke Hrvatske (prva je HDZ sa svojim satelitima). Razlika između njih je samo u deklarativnom svjetonazoru i ništa više.
Predsjednica GLAS-a Anka Mrak Taritaš u nedavnom intervjuu za N1, navodeći one s kojima nikada ne bi koalirala, vješto je izbjegla spomenuti SDP, što znači da ona i njeni partneri u koaliciji i dalje vjeruju u novu veliku Kukuriku koaliciju, a to je za Hrvatsku samo nastavak već viđenog scenarija u kojem se HDZ-ov i SDP-ov klijentelizam izmjenjuju na vlasti i uništavaju hrvatsko društvo i gospodarstvo.
Ne može se reći baš da nemaju nikakve principe. Imaju, taj princip se zove HDZ. Stranka GLAS je nastala kad su nezadovoljni članovi tadašnjeg HNS-a izašli iz stranke zbog Vrdoljakove odluke da stupi u koaliciju s HDZ-om. I toga se dosljedno pridržavaju. To je dobro i pohvalno, ali s druge strane nije nimalo pohvalno što, kao deklarirano liberalna stranka, ne vide ništa loše u koaliranju s krajnjom ljevicom, ljubiteljima totalitarizma, planske ekonomije i dokazanim klijentelistima. Recimo, ulazak u koaliciju sa Silvanom Hreljom iz HSU-a je možda nešto najgore što neka liberalna stranka može napraviti.
Riječ je o dugogodišnjem sindikalistu i neizlječivom socijalistu. Podsjetimo se samo Hreljine legendarne izjave koju je dao gostujući na HRT-u:
Gospodin Hrelja je na pitanje demografa Stjepana Šterca o tome što će se dogoditi ako 500 tisuća ljudi, koji rade i održavaju mirovinski sustav, iseli, odgovorio: "Pa, ostvarit će mirovinu u Njemačkoj. Tamo ima milijun otvorenih radnih mjesta." Kada ga je g. Šterc priupitao otkud će država nadomjestiti gubitak uplata u mirovinski stup ako radnici odu u inozemstvo, on odgovara: "Iz poreznih prihoda, ljudi! Zato služi država. Ovo je socijalna država, nije liberalna država".
Čovjek koji gleda na državni proračun kao bankomat za trošenje bez ograničenja, a porezne obveznike kao krave muzare koje treba musti dok ne padnu od iznemoglosti ne može biti saveznik bilo kakve liberalne opcije, pa čak ni najljevije liberalne opcije koju možete zamisliti.
Predsjednik HSS-a Krešo Beljak ima neke liberalne stavove, ali je čovjek zaglibio u bivšoj državi koja je bila totalitarna i to mu baš i nije problem. Našim liberalima u GLAS-u to nije problem kao ni IDS-ov klijentelizam kad je riječ o istarskim javnim i privatnim poduzećima.
Već sam pisao o tome kako najveći samozvani antifašisti u Hrvatskoj zagovaraju točno onakvu ekonomsku politiku kakvu je svijetu predstavio fašistički diktator Benito Mussolini, a među takvima prednjači upravo IDS.
Dame i gospodo, pozdravljam vaša zalaganja protiv financiranja Crkve iz proračuna i predavanja vjeronauka u državnim školama, pozdravljam vaša zalaganja za ravnopravnost istospolnih zajednica s ostalima, pozdravljam i ako budete javno zauzeli stav za legalizaciju marihuane - ali to je manje-više sve od liberalizma što nam vi možete ponuditi. Definitivno nedovoljno, pogotovo u ovoj zemlji gdje su gorući problemi državna potrošnja, izostanak pravih gospodarskih i upravnih reformi, klijentelizam u javnim poduzećima i korporatizam države u privatnom sektoru. U svemu navedenome vi ne možete biti rješenje jer ste dio problema.