Piše: Mario Nakić
2.1.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Mario Nakić
2.1.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Nakon nekoliko desetljeća socijalizma, populizma i protekcionizma, Argentina se konačno oporavlja. To je prvenstveno zasluga predsjednika Mauricija Macrija, republikanca i prvog neradikalnog i ne-peronističkog predsjednika Argentine u zadnjih 100 godina.
Macri je pobijedio na predsjedničkim izborima 2015. godine, kad su Argentinci konačno shvatili da im lijepa obećanja velike državne potrošnje ne donose dobro. Argentina je u tom trenutku bila gospodarski devastirana; strani investitori su nerealno visokim porezima i regulacijama otjerani iz zemlje, izvoz je bio u slobodnom padu i cijena argentinskog izvoza je padala jer je središnja banka držala peso precijenjenim.
Macri je ukinuo uvozne tarife, potpisao trgovinske ugovore s mnogim zemljama i smanjio poreze kako bi otvorio tržište, što je privuklo brojne strane ulagače.
"Pokazao je da može pokrenuti duboke reforme kao što je eliminacija centralne kontrole i liberalizacija tržišta, ukidanje izvoznih i uvoznih tarifa i ukidanje kontrole cijena", rekla je Joanne Irvine, šefica Aberdeen Standard Investmenta.
Iako je argentinsko gospodarstvo još uvijek u problemima zbog produžene recesije iz koje je izašlo tek lani, napokon se vidi svjetlo na kraju tunela. I narod to osjeća, što je pokazao na mid-term regionalnim izborima krajem listopada kad je Macrijeva stranka pobijedila u 13 od 23 pokrajine kao i u glavnom gradu Buenos Airesu. Ovi su rezultati shvaćeni kao referendumsko prihvaćanje Macrijeve politike ekonomskih reformi (popularno znane kao macrinomics), a on je nakon izbora najavio nove reforme.
"Moramo provoditi još puno reformi. Neke smo već proveli, ali ako gledamo naprijed, puno posla je pred nama", rekao je Macri.
Jimena Blanco, šefica agencije Verisk Maplecroft, zaključila je u istraživanju kako su birači na ovim izborima zapravo dali zeleno svjetlo Macriju da nastavi još jače s politikom kakvu je započeo. Reforma radnog zakonodavstva i daljnje rezanje poreza trebali bi biti glavni prioriteti u 2018. godini, a ti će potezi dovesti do rasta gospodarstva."
Nije išlo sve glatko za novog predsjednika. Argentinu su potresli veliki sindikalni prosvjedi kakvi se i mogu očekivati kod bilo kojih ekonomskih reformi. Ali, budućnost izgleda pozitivno i stabilno za Argentince prvi put nakon dugo, dugo vremena. Politički komentator Carlos Pagni je to opisao ovako: "Prvi put u povijesti u Argentini se priča o tome koliko poreza plaćamo, kako možemo smanjiti deficit, kako se troši državni novac. Po tome bi predsjednik Macri mogao ostati zapamćen".
Najvažnije od svega je što je narod Argentine shvatio da politika zatvorenog gospodarstva i protekcionizma ne može donijeti prosperitet. Jer da bi se dogodio politički preokret, potrebno je prvo postići preokret u načinu razmišljanja i mentalitetu.
Macrijeva stranka Republikanski prijedlog sastoji se od liberala i konzervativaca, pozicionirana je na desnom centru. Postoji od 2005. godine i deset godina borbe protiv populista joj je trebalo da osvoji vlast. Stranka se zalaže prvenstveno za slobodnu trgovinu i poduzetničke slobode. U stranci ima više konzervativaca nego liberala, tako da je većina glasala protiv legalizacije istospolnog braka, ali Macri je bio za legalizaciju i time se suprotstavio mnogim svojim stranačkim kolegama. Macri je klasični liberal po svemu što je dosad napravio, narod ga voli i vodi zemlju u pravom smjeru.