Prema istraživanju Centra za istraživanje javnog mnijenja pri međunarodnom Republikanskom institutu, stanovništvo u BiH većinski se protivi religijskom i nacionalističkom ekstremizmu. Među više od 1.500 ispitanika iz svih dijelova zemlje čak 55 posto njih smatra da je najveći problem u BiH nezaposlenost. Drugi je korupcija i mito (9 posto), a treći problem je ekonomija (8 posto).
Dok jedna trećina stanovništva smatra da je najveći sigurnosni problem organizirani kriminal, otprilike isti udio ih smatra da su to ipak sukobi između etničkih ili religijskih skupina. Gotovo polovina ih se oštro protivi kupovini zemlje od strane stranaca. U tome prednjače bosanski Srbi, među kojima se čak 79 posto oštro protivi strancima.
Kad je riječ o zabrani alkohola na područjima koja su kupili arapski investitori, tu se vidi još veća razlika među etničkim skupinama. Dok se većina Hrvata i Srba protivi ili oštro protivi takvoj zabrani, većina Bošnjaka nema ništa protiv. Bošnjaci u najvećem broju vjeruju da je Turska glavni donator BiH, Hrvati misle da je to Europska unija, a Srbi Rusija.
Bošnjaci i Hrvati velikom većinom podržavaju ulazak BiH u NATO dok se čak 87 posto Srba tome protivi. Najviše stanovnika BiH kao omiljenog stranog političara vidi njemačku kancelarku Angelu Merkel, na drugom je mjestu ruski predsjednik Vladimir Putin, a treći je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
Zanimljivo je da bi se većina Srba ipak protivila uvođenju ruskog jezika kao obaveznog stranog jezika u školama, a većina Bošnjaka bi se protivila da se isto uvede za turski jezik. Sve tri etničke skupine se većinski slažu da BiH ne pripada ni Istoku ni Zapadu.
Većina stanovništva BiH složila se i oko toga da apsolutno preferiraju sekularnu državu umjesto religijske. Samo su Srbi odgovorili s manje od 50 posto (točnije, 49 posto) da su apsolutno za sekularnu državu.
Slažu se i po pitanju Islamske države. 85 posto Bošnjaka ima o ISIL-u prilično negativno mišljenje, tek nešto manje nego kod Hrvata (96 posto) i Srba (92 posto).
Tri četvrtine Srba smatra da ISIL predstavlja prijetnju Bosni i Hercegovini. S njima se slaže i nešto više od polovine Hrvata i Bošnjaka. Samo 7 posto Bošnjaka izrazilo je pozitivno mišljenje o građanima BiH koji odlaze u druge zemlje kako bi ratovali (pretpostavlja se na one koji se priključuju ISIL-u). Isto tako, velika većina smatra da oni trebaju biti kažnjeni.
Sve rezultate ovog opsežnog istraživanja možete pogledati ovdje.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.