Piše: Mario Nakić
Photo: N1
17.5.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
Photo: N1
17.5.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Sabor će raspravljati o prijedlogu Mostova zastupnika Mire Bulja da se uvede potpuna zabrana uzgoja, uvoza i stavljanja na tržište genetski modificiranih organizama (GMO) za cijelu državu, uz ograničenu mogućnost korištenja u medicinske svrhe. Bulj tvrdi da bi zabrana uvoza GMO hrane bila dobra za zdravlje građana.
Na znanstvenim stranicama Genetic Literacy Project Hrvatska je već navedena među zemljama koje su zabranile uzgoj GMO proizvoda na svome području, to je zato što je on zabranjen u većem dijelu zemlje. Kad se izglasaju zabrane GMO-a bilo gdje u svijetu, takvi potezi su generalno vođeni politikom, a ne znanstvenim argumentima budući da su neovisne znanstvene organizacije u svim većim zemljama već objasnile javnosti da su genetski modificirani proizvodi koji se nađu na tržištu sigurni za zdravlje ljudi.
Bez obzira na mišljenje znanstvenih organizacija diljem svijeta, GMO uzgoj je zabranjen u desetcima zemalja. Rusija i Venezuela su, primjerice, potpuno zabranile i uzgoj i uvoz GMO proizvoda u svojim zemljama. Dvadesetak zemalja u Europskoj uniji zabranilo je uzgoj, ali sve dopuštaju uvoz i na taj način štete svojim proizvođačima koji moraju više ulagati u uzgoj GMO-free proizvoda, a na tržištu se pojavljuje jeftinija GMO hrana. Među takvim zemljama je Hrvatska.
Najčešći razlog za zabranu uvoza GMO hrane je protekcionizam, a razlog za zabranu uzgoja je pritisak raznih lobija koji mogu dolaziti od pojedinih domaćih proizvođača ili eko grupa. Treći razlog je imidž. Francuska je, recimo, zabranila uzgoj GMO proizvoda kako bi sačuvala reputaciju "svjetskog centra proizvodnje hrane".
Kad je Anne Glover, bivša savjetnica za znanost u Europskoj komisiji, iznijela svoje stručno mišljenje o genetskom inženjeringu, izgubila je posao jer je vršen veliki pritisak lobista.
Evo što kažu vodeće svjetske organizacije o genetskom inženjeringu.
Američka organizacija za napredak u znanosti (Washington, D.C.)
"Znanost je potpuno jasna. Plodovi koji su poboljšani modernim molekularnim biotehnologijama su potpuno zdravstveno sigurni."
Nacionalna akademija znanosti (Washington, D.C.)
"Dosad je preko 98 milijuna hektara genetički modificiranih plodova izraslo diljem svijeta. Još uvijek nema nikakvih dokaza za zdravstvene probleme kod ljudi prouzrokovane tom hranom."
Standardi za hranu Australija i Novi Zeland
"Genetska tehnologija nije predstavljena da bi uvela nikakve nove ili izmijenjene opasnosti u hranu. Stoga su dugoročne opasnosti od njene ponude jednake opasnostima koje dolaze s ponudom bilo kojih drugih prehrambenih proizvoda."
Francuska znanstvena akademija
"Svaki kriticizam protiv GMO-a može biti vrlo lako pobijen striktno znanstvenim metodama."
Njemačka akademija znanosti
"Konzumirajući hranu dobivenu od GMO plodova, odobrenu u EU i SAD-u, rizik nije ni na koji način veći nego kod konzumiranja hrane od konvencionalno uzgojenih biljaka. Čak naprotiv, u nekim slučajevima izgleda da je hrana iz GMO biljaka superiornija i zdravija."
Znanstvenici iz cijelog svijeta slažu se da GMO hrana nije ništa opasnija za ljudsko zdravlje od hrane dobivene iz konvencionalno uzgojenog sjemena. Osim toga, zabrana GMO-a je jako loša za ekonomiju jer uzgoj GMO sjemenom nam omogućuje bolju produktivnost, bolje rezultate i u konačnici jeftiniju hranu na tržištu.
Zabrana uzgoja GMO hrane je ludost jer šteti našoj poljoprivredi, a zabrana uvoza GMO hrane bila bi još veća ludost koja ide kontra znanosti, razuma i ekonomskih zakona. Miro Bulj treba prestati sa svojim jeftinim populizmom jer šteti narodu, svojim glasačima.