Piše: Mario Nakić
Photo: Zeyn Afuan/Unsplash
14.6.2021.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Zeyn Afuan/Unsplash
14.6.2021.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Prvi put u dva desetljeća, broj djece koja su prisiljena raditi da bi preživjeli je porastao. Sada ih je 160 milijuna, objavio je UN.
To je porast za 8,4 milijuna u zadnje 4 godine. U isto vrijeme, milijuni djece diljem svijeta su u opasnosti da postanu siromašna uslijed pandemije Covid-19.
Međunarodna organizacija rada (ILO) i UNICEF objavili su izvještaj o stanju dječjeg rada. Izvještaj upozorava da je napredak, koji je proteklih desetljeća učinjen da bi se smanjio dječji rad, zaustavljen i da se trend preokrenuo.
U razdoblju od 2000. do 2016. godine broj djece koja su primorana raditi da bi preživjela se smanjio za 94 milijuna. Sada se vraćamo unazad i gledamo brojke kako ponovno rastu.
Posebno je porastao broj radne djece između 5 i 11 godina starosti. Djeca između 5 i 17 koja rade posebno opasne poslove, koji mogu lako naštetiti njihovom mentalnom i fizičkom zdravlju, porastao je za 6,9 milijuna. Sada ih je ukupno 79 milijuna u svijetu.
To su, očito, logične posljedice lockdowna diljem svijeta i zaustavljanja normalnih ekonomskih tokova što su činile vlade kako bi pokušale suzbiti covid. Još nema jasnih i nepobitnih dokaza da su takve metode uopće imale značajnu ulogu u suzbijanju pandemije, ali očito su imale u povećanju ekonomske nejednakosti, siromaštva i dječjeg rada.