Piše: Mario Nakić
2.2.2025.
Piše: Mario Nakić
2.2.2025.
Nakon zajedničkog zahtjeva zastupnika Europskih pučana (EPP) i Konzervativaca (ECR) u srijedu se vodila rasprava u Europskom parlamentu na temu transparentnosti europskog financiranja nevladinih organizacija. Zastupnici su optužili Europsku komisiju i bivšeg potpredsjednika Fransa Timmermansa (zaduženog za Green New Deal) da su dodijelili milijarde eura europskih poreznih obveznika udrugama za lobiranje zelenih politika.
Monika Hohlmeier, EPP-ova zastupnica i dopredsjednica Odbora za proračun rekla je da su "otkriveni masivni problemi" u načinu kako su sredstva podijeljena kroz Program financiranja za okoliš i klimu EU-a, također poznat kao LIFE. Konkretno, tvrdi da ima dokaze da je Komisijin odjel za okoliš potpisivao ugovore s nevladinim organizacijama u kojima ih traži da lobiraju u drugim odjelima iste komisije po pitanjima klime i okoliša.
"Ne može generalni direktor odjela za okoliš lobirati u drugim dijelovima Komisije glumeći da je to akcija NGO-a", rekla je Hohlmeier.
Direktor Komisijinog odjela za proračun Piotr Serafin dao je do znanja da "u sporazumima koji su potpisani, postojale su klauzule koje su obvezale nevladine organizacije da provedu detaljno opisane aktivnosti prema točno određenim zastupnicima u parlamentu ili odjelima unutar Komisije". Dodao je da to "nije ilegalno, ali je jednostano neprikladno".
Manfred Weber, lider EPP-a, najjače stranke u Europskom parlamentu kojoj pripada i HDZ, rekao je na konferenciji za medije da ima "potpuno poštovanje prema nevladinim organizacijama koje rade na europskoj razini" te da su one "ekstremno bitni partneri prilikom savjetovanja o detaljima zakona". Međutim, dodaje kako je "u ovom trenutku najvažnije kreirati transparentnost po pitanju njihovog financiranja".
Patryk Jaki, dopredsjednik konzervativne grupe ECR, rekao je da su "NGO-i vrlo bitni igrači osobito u Bruxellesu" i da njegova grupa "zato traži više transparentnosti kod njihovog financiranja".
Nedavno je Europska komisija dala do znanja zelenim organizacijama da novac koji su primile "više ne smije biti trošen na političko lobiranje".
Zelene udruge odgovaraju kako su prozivke desnih političara neutemeljene i da tako "favoriziraju grupe koje lobiraju za korporacije".
Ariel Brunner, regionalni direktor NGO-a BirdLife Europe, izjavio je za Politico da je to "opasni izazov za demokraciju" i da se "zastupnici u EU parlamentu trebaju tome oduprijeti", inzistirajući da se financije za NGO-e poput njegovog "troše transparentno".
Također, dodaje kako si "strane vlade, bogati pojedinci i velike korporacije mogu priuštiti najam profesionalnih lobista kako bi utjecali na odluke Bruxellesa" pa zato "novac EU-a omogućuje ograničeni, ali bitan balans da se i glas građana čuje".
Rasmus Nordqvist, europarlamentarac stranke Zelenih iz Danske, rekao je tijekom rasprave da "bez civilnog društva, javne politike će završiti dominirane isključivo interesima multinacionalnih korporacija". Za zastupnike EPP-a i ECR-a je kazao kako se oni "već godinama bore protiv organizacija civilnog društva", a sada "otvoreno žele ušutkati njihove kritike".
U sklopu LIFE programa EU financira iznosom od 5,4 milijarde eura projekte nevladinih organizacija koji se tiču okoliša i klime u razdoblju od 2021. do 2027. godine.