Piše: Mario Nakić
8.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
8.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Izvješće Europske komisije za petogodišnje razdoblje (2014-2019) pod predsjedanjem Jean-Claudea Junckera pokazuje nam koliko je Europska unija proteklih godina napredovala na različitim poljima. Iako se, slušajući razne populiste, čini kao da je EU u velikim problemima, zapravo je u boljem stanju nego ikada u povijesti.
Zaposlenost je porasla, a nezaposlenost pala. Prije 5 godina 228 milijuna stanovnika EU bilo je zaposleno, a sada je 240 milijuna. Nezaposlenost je u istom razdoblju pala s 11 na 6 posto. Nezaposlenost među mladima je pala s 22 na 14 posto. Dakle, oba pokazatelja - i opća nezaposlenost i nezaposlenost mladih - gotovo su prepolovljena. Plaće su porasle 5,7 posto. U isto vrijeme, cijene su stabilne. Prosječna stopa inflacije iznosila je 1,7 posto.
EU je prvak međunarodne trgovine u svijetu - najveći je trgovinski partner za čak 80 zemalja dok je SAD najveći trgovinski partner za samo 20 država.
Također, EU se nametnula i kao prvak u međunarodnoj pomoći djeci u ratom zahvaćenim područjima. Od 2014. donirala je pomoć za 6,5 milijuna djece u područjima ratova i prirodnih katastrofa.
Migracija je postala top tema, ali stopa ilegalnih i neregularnih prelazaka granice je smanjena za 90 posto od velikog vala 2015. godine do danas. Sada su ilegalni prelasci granice i ulasci u EU vraćeni na pretkriznu razinu.
Europsko vijeće za znanstvena istraživanja financira 5.500 vrhunskih znanstvenika, od kojih je četvero osvojilo Nobelovu nagradu.
Od 1990. godine do danas EU je uspjela smanjiti emisije štetnih plinova za 22 posto. U isto vrijeme postigla je gospodarski rast za skoro 60 posto.
S manje od 4 eura po stanovniku, EU humanitarno pomaže 130 milijuna ljudi godišnje diljem svijeta koji su u humanitarnoj ili ratnoj krizi. Sa 74 milijarde eura prošle godine EU je bila najveći donator zemljama u razvoju (to je 57% ukupne svjetske pomoći zemljama u razvoju).
Stanovništvo EU živi sve dulje i sve je sretnije - pokazuju istraživanja. Prosječni očekivani životni vijek iznosi 81 godinu, što je duže od Kanade, SAD-a i mnogih drugih dijelova svijeta (Hrvatska je sa 78 godina nešto slabija od EU prosjeka).
EU je i predvodnik u ekonomskoj jednakosti. Top 1% onih s najvećim primanjima čini 10% ukupnih primanja, a u SAD-u je to 20%, u Kanadi i Kini 13% itd.
I građani sve više prepoznaju koristi koje imaju od toga što su dio Europske unije. Prije 5 godina podrška EU iznosila je samo 50 posto među stanovništvom, a sada je 62 posto.
Kada pogledamo striktno podatke, EU uopće ne ide u lošem smjeru i nema nikakvog razloga za širenje straha i nemira o bilo kakvom urušavanju Unije. Ne treba nasjedati na dezinformacije populista jer pogotovo nama u Hrvatskoj sudjelovanje na zajedničkom EU tržištu može samo pomoći.