Piše: Mario Nakić
Photo: N1/Youtube
29.3.2024.
Piše: Mario Nakić
Photo: N1/Youtube
29.3.2024.
"Ako me pitate za ideologiju, usporedimo dva ekonomista. Jedan je Keynes, drugi Friedman. Obojica su bili veliki ekonomisti, ali njihovi pristupi se bitno razlikuju. Ja bih izabrao Keynesov pristup jer je humaniji, jer ne možemo sve podrediti samo ekonomskom rastu", rekao je Peđa Grbin, predsjednik SDP-a danas na N1 televiziji.
Bilo bi dobro da ga je novinarka pitala kako on definira riječ humano. Ljevičari generalno vjeruju da je dijeljenje tuđeg novca odlika humanosti.
Možda bi netko neupućen mogao nešto krivo shvatiti pa da razjasnimo. John Maynard Keynes, ekonomist iz prve polovine 20. stoljeća na kojeg se Grbin referira, nije zagovarao "robinhudovsko" otimanje od bogatih da bi se dijelilo sirotinji. Baš suprotno: Keynesov pristup znači spašavanje bogatih bankara novcem koji je država uzela od sirotinje ili novim, svježim novcem koji će sirotinja naknadno platiti kroz inflaciju. Keynes je uveo "bailout" (spašavanje posrnulih giganata javnim novcem) kao nešto normalno i poželjno. To su politike koje bi svaki pokvareni kapitalist samo poželjeti mogao. Pa evo, ljevičari ih hvale kao "humaniji pristup".
Grbin je tom izjavom dao do znanja ne samo koliko je "human", već i da voli sve ono što je Plenković radio zadnjih 8 godina. Jer Plenković je šampion Keynesovog pristupa ekonomskoj politici.
Andrej Plenković, HDZ-ov predsjednik Vlade već se mnogo puta hvalio da je njegova vlada "intervenirala" u tržište. Iz njegove perspektive, te su intervencije bile nužne i spasonosne. Na stranu sad činjenicu da je svaka od tih intervencija došla kao odgovor na neželjene posljedice prethodnih državnih intervencija, on sebe u javnosti predstavlja kao spasitelja.
Nitko u povijesti RH nije podijelio toliko tuđeg novca bogatašima kao Andrej Plenković. Počnite samo od Mate Rimca, pa nastavite na dojučerašnjim vlasnicima Uljanika. Plenković se hvali helikopterskim novcem koji troši kao pijani milijarder (nije teško trošiti tuđi novac, vjerujte), subvencioniranjem svega i svačega i kontrolom cijena. Sve je to dovelo do najveće godišnje stope inflacije u EU.
Vidite, nema ideološke razlike između Grbina i Plenkovića. Kako bi to Keynes rekao, oba političara su sada njegovi "robovi". Da nije kandidat na listi druge stranke, Grbin bi na izborima glasao za Plenkovića. I ne samo on, svi ljevičari, kad bi bili iskreni i glasali prema svojim ideološkim uvjerenjima, morali bi glasati za Plenkovića. Hrvatska prije Plenkovića nije imala predsjednika vlade koji je tako dosljedno provodio ljevičarske politike i Grbin ga u tome sigurno ne bi mogao nadmašiti.
Plenković je, tijekom prošlih ljevičarskih prosvjeda protiv HDZ-a, rekao: "Da sam na njihovom mjestu, bilo bi mi teško prosvjedovati protiv ove vlade". Mislim da mnogi tu izjavu nisu shvatili, ali on im je zapravo poručio - "Koji vam je k? Pa upravo ja sve vaše ideološke snove provodim u djela!". To je živa istina, zato je teško danas biti ljevičar u Hrvatskoj i u isto vrijeme se suprotstavljati HDZ-u.