Piše: Mario Nakić
25.9.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Mario Nakić
25.9.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Nedavno su objavljeni novi rezultati ankete Eurobarametar na temu diskriminacije Roma i LGBT osoba u državama članicama EU. Dok je po pitanju diskriminacije Roma hrvatska javnost polučila vrlo dobar rezultat, kod LGBT prava smo se prilično osramotili.
Na pitanje "Biste li se osjećali ugodno da vam najvišu javnu funkciju u državi obnaša pripadnik romske manjine?" 54 posto ispitanika iz Hrvatske odgovorilo je potvrdno, što je svrstalo Hrvatsku među 10 najtolerantnijih članica EU. Barem što se tiče tolerancije prema Romima.
Međutim, na pitanje "Smatrate li da homoseksualci trebaju imati jednaka prava kao heteroseksualci", u Hrvatskoj je tijesna većina od 51 posto odgovorila negativno, što nas je svrstalo među 3 najmanje tolerantne države u EU po pitanju LGBT prava. Gore od nas su samo Slovačka i Rumunjska. Ukupno, na razini EU, tri četvrtine građana ili 76 posto vjeruje u jednakost prava za LGBT osobe.
72 posto Europljana vjeruje da nema ništa loše u seksualnim odnosima između dviju osoba istog spola, a 69 posto građana EU smatra da bi istospolni brak trebao biti dozvoljen u cijeloj Europi.
Ovo su možda porazne statistike za Hrvatsku, ali ne znamo o kolikom je uzorku riječ. Na Poligrafu, gdje je na pitanje o jednakim pravima za LGBT parove prilikom posvajanja i udomljavanja djece odgovorilo dosad preko 17.700 ljudi, rezultat je malo pozitivniji. Kada se prilagodi hrvatskoj demografskoj strukturi, ispada da 51 posto građana RH podupire LGBT jednakost.
Rezultate na Poligrafu možete prilično detaljno proučiti ovdje. Značajna je razlika u odgovorima muških i ženskih ispitanika. Ženske osobe pretežno podupiru ravnopravnost (58% za, 42% protiv), a muškarci se pretežno protive (44:56).
Također, ni tolerancija nije ravnomjerno raspoređena u svim dijelovima Hrvatske. Najveća potpora LGBT pravima je u županijama Koprivničko-križevačkoj, Krapinsko-zagorskoj i Istarskoj, a najveće protivljenje u Vukovarsko-srijemskoj, Sisačko-moslavačkoj i Požeško-slavonskoj županiji. U samom gradu Zagrebu prevladava umjerena tolerancija (55% za ravnopravnost), ali već u obližnjoj Zagrebačkoj županiji javnost je podijeljena 50:50.
Na izjavu da "transrodne osobe treba liječiti umjesto podupirati zakonskim pravima" većina od 60 posto naših ispitanika na Poligrafu odgovorila je negativno (to je također rezultat prilagođen hrvatskoj demografskoj strukturi, a na to je pitanje odgovorilo ukupno 11.740 ispitanika).
Iako i muškarci i žene pretežno izražavaju toleranciju prema transrodnim osobama, kod žena je ta tolerancija znatno veća (67%) u odnosu na muškarce (54%). Najtolerantniji dijelovi zemlje prema trans osobama su Krapinsko-zagorska županija, Istarska i grad Zagreb, a najveća transfobija je u Vukovarsko-srijemskoj, Brodsko-posavskoj i Požeško-slavonskoj županiji.