Ubrzo nakon što je preuzeo funkciju prinudnog Vladinog upravitelja posrnulog i prezaduženog koncerna, Ante Ramljak je potvrdio da će Agrokor biti raskomadan, odnosno prodavat će se pojedinačno tvrtke i imovina kako bi vratio dugove. To je zapravo ono što bi se dogodilo i da Vlada nije donijela lex Agrokor, odnosno da je otišao u stečaj, samo što u tom slučaju proces ne bi kontrolirala politika nego pravosuđe. Barem na papiru, u Hrvatskoj se više nitko normalan ne bi mogao kladiti u funkcioniranje pravne države.
To znači da je Agrokoru došao kraj. Sad će slijediti pravosudna trakavica (sjećate se kako je to išlo s Ivom Sanaderom), vjerojatno će se i to maksimalno odugovlačiti, ali što se gospodarstva tiče, Hrvatska se oprostila od jedne ere. I to je dobro. Agrokor predstavlja diva u areni, onoga koji se hrani malima, koji gazi sve oko sebe i samim time konstantno raste. Rastao je dok nije puknuo. Sad će se stvoriti prostor za nove ulagače, domaće i strane, stvorit će se prostor, nadam se, za bolju i pravedniju tržišnu utakmicu.
Ovaj trenutak bismo svi - i gospodarstvenici i država i društvo općenito - trebali iskoristiti da se očistimo. Znam da je prilično utopistički očekivati da će hrvatsko pravosuđe besprijekorno odraditi svoj posao ne štedeći nikoga, ali bilo bi jako korisno da se to dogodi. No, čak i ako pravosuđe zakaže, to nama, kao pripadnicima ovog društva, nije nikakva izlika. Jer političari bi trebali shvatiti da im nije baš uputno petljati se u gospodarstvo i pogodovati pojedincima na tržištu. To može biti prilično neugodno, a i kažnjivo, nadam se. U svakom slučaju političari su sad valjda shvatili da se to ne isplati nikome, pa ni njima.
Veliko čišćenje nam treba! Čišćenje od zlobe, pesimizma, sebičnosti, nepotizma, onog "sredit ću to ispod stola" mentaliteta. Iz ovoga bismo mogli naučiti da nitko nije nedodirljiv i bez obzira koliko visoko letio i "važan" bio, sve na kraju dođe na svoje. Čak i kad državni zakoni ne tretiraju sve jednako, onim ekonomskim zakonima - tržištu - nitko ne može pobjeći. To je pouka za poduzetnike i one koji će to tek postati.
Hoće li to narod shvatiti? Ili će za Todorića okriviti kapitalizam i "neoliberalizam" kao što su pokušali u određenim medijskim krugovima? Je li ovo trenutak prekretnice prema zdravoj, tržišnoj ekonomiji i pritiska na Vladu da oslobodi gospodarstvo suvišnih regulacija i nameta? Sad, kad znamo da institucije godinama nisu "radile svoj posao" jednako prema svima, je li vrijeme da priznaju da ih je previše i da se konačno svedu na realnu mjeru?
Je li vrijeme da priznamo kako kapital nema nacionalnost i da nije bitno je li neki trgovački lanac, hotel, tvornica, bilo što - u stranom ili hrvatskom vlasništvu? Evo, imali smo "hrvatskog" vlasnika koji je otvorio firmu u Nizozemskoj kako bi tamo - u Nizozemsku isplaćivao dobit. To je legitimno, bez greške, ali bi trebalo otpiriti svaku iluziju kako država mora preferirati "domaći" kapital, a diskriminirati strani.
Ja mislim da je vrijeme za preokret. Prvo se mentalitet i način razmišljanja treba preokrenuti za 180 stupnjeva, a onda će se preokrenuti i državna politika. Što vi mislite, hoće li se to dogoditi ili će država nastaviti tonuti u antikapitalističkom i etatističkom stilu, gdje će poduzetnici biti a priori smatrani kriminalcima, a kapital nepoželjan?
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora