"Politička stabilnost" je najčešća fraza koju zadnjih par tjedana slušamo od gotovo svih aktera u hrvatskim medijima. Od vladajućih HDZ-ovaca i predsjednice države, preko Milorada Pupovca do novinara. "U ovom trenutku najvažnije je zadržati političku stabilnost".
Da bismo bolje razumjeli što "politička stabilnost" znači za funkcioniranje gospodarstva i život građana, pogledajmo koje države u svijetu imaju u ovom trenutku najstabilniju političku vlast.
1. Narodna Republika Kina
Kina je definitivno najstabilnija država trenutno u kojoj je 0% šanse da itko može ugroziti vlast i izazvati političku krizu. Komunistička partija Kine je jedina politička stranka i broji 80 milijuna članova. Godine 2013. aktualna je administracija izdala Dokument broj 9 kako bi dodatno ojačala stabilnost i osigurala se od bilo kakvog zapadnjačkog utjecaja.
Državom suvereno vlada Xi-Li administracija koju čine Xi Jingping (predsjednik države) i Li Kwqiang (predsjednik vlade). Oni su izabrani 2012. na 18. Nacionalnom kongresu Komunističke stranke Kine da naslijede uspješne prethodnike Hua Jintaa i Wena Jiabaoa. To je peta generacija u nizu komunističke vlade u Kini i nema nikakve ugroze za njihovu suverenu vladavinu.
2. Zimbabve
Robert Mugabe predsjednik je Zimbabvea već 30 godina i ima praktički apsolutnu vlast. Unatoč demokratskim izborima nema šanse da ga itko smijeni. Stabilnost Zimbabvea ogleda se ponajprije u ekonomskoj uspješnosti. Prije nekoliko godina inflacija im je totalno pojela valutu (u jednom je trenutku 1 američki dolar vrijedio čak 35 kvadrilijuna zimbabveanskih dolara). Industrija je potpuno uništena, a nezaposlenost je 80%. Nema veze, bitno da je vlada stabilna!
3. Sjeverna Koreja
Sjeverna Koreja ima ustav u kojem piše da je to "diktatura naroda" kroz Radničku stranku. Premda je po ustavu demokratska, apsolutnu vlast ima predsjednik Kim Jong-un, koji je na tom mjestu naslijedio svoga oca Kim Jong-ila nakon njegove smrti. Nema nikakvih šansi da mu itko u Sjevernoj Koreji ugrozi vlast, zato što svi znaju da ne bi dobro prošli.
4. Evadorska Gvineja
Teodoro Obiang Nguema Mbasogo je predsjednik koji suvereno vlada još od 1979. godine kad je svrgnuo s vlasti svoga ujaka kojeg je potom dao strijeljati. Državni radio ga je proglasio "bogom koji ima moć nad ljudima i stvarima i stoga ima pravo ubiti bilo koga tko zasluži, a da zbog toga ne završi u paklu".
Treba li uopće napominjati da mu se nitko živ ne suprotstavlja?
5. Rusija
Vladimir Putin suvereno vlada Rusijom već 17 godina, a vrlo vjerojatno će vladati doživotno. On je ujedno 2. i 4. predsjednik Ruske Federacije. Prvi put je izabran za predsjednika 2000. godine, a po isteku drugog mandata 2008. je prešao na premijersku poziciju. Četiri godine kasnije ponovno predsjednik. Njegova stranka Ujedinjena Rusija ima stabilnu većinu u parlamentu, mediji su na njegovoj strani pa se ne mora bojati za krizu vlasti.
Kome treba politička stabilnost
Na kraju, trebamo se zapitati kome politička stabilnost uopće treba. Ona je garancija samo da pojedinci na vlasti mogu raditi što hoće i da njihovu poziciju nitko neće dovoditi u pitanje. Takvo stanje najviše odgovara diktatorima i autoritarnim vladarima.
Politička nestabilnost, s druge strane, sasvim je normalna pojava u zapadnom, demokratskom i slobodnom svijetu. Belgija je provela skoro dvije godine bez vlade, a gospodarstvo je za to vrijeme raslo. Španjolska je bila godinu dana s tehničkom vladom - gospodarstvo je raslo. Hrvatsko gospodarstvo se počelo oporavljati tek s tehničkom vladom, dakle za vrijeme najveće političke krize. U SAD-u je prije nekoliko godina došlo do privremenog gašenja vlade zbog političke nestabilnosti. Nitko nije umro, nitko zbog toga nije ostao bez posla.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.