Piše: Mario Nakić
29.10.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
29.10.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Dražen Jurković, direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu (UPUZ) je u intervjuu za Hinin portal Zdravlje mrtvo-hladno izjavio kako treba uvesti novi porez i da je "javnost na to već spremna".
"U okolnostima kada bolnice svakog mjeseca stvaraju nove dugove od 55-60 milijuna kuna, bez sanacije dospjelog duga koji je oko 4 milijarde kuna, a ukupni dug 8,2 milijarde kuna, sustav će vrlo brzo biti doveden u pitanje."
Rješenje za vraćanje duga Jurković vidi u - pazite sad ovo - novom zaduživanju.
"UPUZ misli da se na međunarodnom tržištu moraju pronaći dodatne 3,5 milijarde kuna kako bi se rokovi plaćanja sveli na 60 dana. Treba pažljivo odabrati financijske institucije za to, jer je danas kapital na međunarodnom tržištu jeftin, te paralelno pregovarati s farmaceutskom industrijom kako bi se smanjenje rokova plaćanja odrazilo na cijene lijekova. Razlika u cijeni lijekova trebala bi kompenzirati kamate na zaduženje. Na lijekove trošimo 5 milijardi kuna godišnje, pa se uz 10-postotno smanjenje cijena može prihodovati 500 milijuna kuna. Hrvatskoj bi bilo jeftinije uzeti 3 milijarde kuna uz kamatu od 2-3 posto nego da plaćamo ove cijene lijekova."
Zaduživanje nije dovoljno za pokriće tolike dubioze u zdravstvu pa Jurković predlaže i novi porez.
"Uz zaduženje na međunarodnom tržištu, za stabilno poslovanje sustava treba osigurati još milijardu kuna iz dodatnih izvora. Mislimo da bi trebalo uvesti porez na rizično ponašanje, prije svega na cigarete, gdje bi tri kune po kutiji cigareta išle za zdravstvo."
Kao i našisti u bilo kojoj drugoj interesnoj skupini, tako i medicinski našisti vide prijetnju u privatnom sektoru koji ostvaruje - nikada ne biste pogodili - extra profit.
"Prethodna administracija, koja je predlagala poskupljenje police dopunskog zdravstvenog osiguranja za 19 kuna, pogriješila je jer je zaboravila na privatne osiguravatelje, koji posluju sa 40 posto profita i nemaju razloga povećavati cijene, pa HZZO s poskupljenjem dopunskog postaje nekonkurentan. Trebalo je prethodno delimitirati participaciju i uvesti sustav doplate u sve medicinske djelatnosti. Time se podižu prihodi zdravstvenih ustanova i smanjuju ekstraprofiti privatnim osiguravateljima i HZZO-u, ali privatnike tjerate da povećaju cijenu police, a to onda može i HZZO."
Ovo je još jedan pokazatelj da u ovoj državi glavnu riječ vode ljudi koji svakom problemu vide rješenje u daljnjem javnom zaduživanju i cijeđenju građana, osobito privatnog sektora. Država treba ojačati svoj već monopolizirani položaj u zdravstvenom sektoru, građani trebaju imati još manje izbora, a cilj svega je nahraniti već nabujali državni aparat. Nas biti neće, ali država mora biti debela!