Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) prihvatila je Kolumbiju kao svoju 36. članicu. Kolumbija će biti treća zemlja Latinske Amerike (nakon Čilea i Meksika) koja će pristupiti ovoj elitnoj ekonomskoj organizaciji.
Kolumbija je još prije 20-ak godina smatrana propalom državom (failed state). Vlada je teško mogla stabilizirati gospodarstvo uz građanski rat koji se vodio od 1960-ih. Socijalistička revolucionarna militantna organizacija FARC često je provodila oružane napade i gerilski napadala vladine dužnosnike, policiju i građane. Vlada je desetljećima pokušavala riješiti tu situaciju - na ratni ili mirni način, no nije išlo do pobjede Juana Manuela Santosa na predsjedničkim izborima 2011. godine. Santos je odmah najavio da će raditi na postizanju trajnog mira u dogovoru s FARC-om.
Od 2011. do 2016. godine u Kolumbiju je uloženo 150 milijardi dolara stranog kapitala, a ulagači su većinom američke tvrtke među kojima su najpoznatiji General Motors, IBM i PepsiCo. U istom razdoblju BDP per capita porastao je 30 posto, a životni standard se bitno poboljšao. Kolumbija je još 2013. uputila službeni zahtjev za ulazak u OECD, ali Sjedinjene Države uložile su veto.
Godine 2016. Santos postiže dogovor o trajnom miru s FARC-om. Vođe pobunjenih gerilaca pristale su potpuno razoružati svoju organizaciju i pretvoriti se u političku stranku. Bio je to povijesni dogovor zbog kojeg je Santos dobio Nobelovu nagradu za mir.
Međutim, počeli su novi problemi. Pad cijene nafte pogodio je i Kolumbiju. Uz to, narod je bio jako nezadovoljan uvjetima mira jer su se teroristi izvukli nekažnjeno. Građani su počeli organizirati napade na bivše članove FARC-a, tijekom zadnje dvije godine ubijeno ih je oko 60. Nasilje nije prestalo, nisu svi socijalisti odbacili oružje i zemlja se vrlo lako može pretvoriti u novu ratnu zonu. S druge strane, nova politička stranka FARC ima zajamčenih 10 mjesta u parlamentu, a ona se zalaže protiv stranih ulagača, želi sve privatizirane kompanije vratiti u državno vlasništvo i naplaćivati uvoz.
Takva situacija usporila je ulaganja, neke investitore je čak i natjerala da se povuku. Godišnji rast BDP-a krajem 2017. iznosio je 1,8 posto i bio je najslabiji u zadnjih 8 godina. Amerika je odlučila ponovno pomoći Kolumbiji tako što je povukla svoj veto na ulazak u OECD.
Predsjednik Santos je rekao da očekuje novi gospodarski uzlet jer "otvoreni su novi kanali suradnje, suradnja znači trgovina, a trgovina znači razvoj".
Hrvatska još uvijek nije članica OECD-a iako je davno uputila zahtjev. Stvar je u tome da sve članice moraju odobriti ulazak svake nove, a ulazak Hrvatske blokiraju nama susjedne države Slovenija i Mađarska uz obrazloženje kako Hrvatska ne ispunjava uvjete da uđe u društvo najrazvijenijih.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora