Piše: Mario Nakić
16.8.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
16.8.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Nedavna tragedija u Zaprešiću i Jastrebarskom, kada su dvije osobe umrle dok Hitna pomoć nije imala dovoljno raspoloživog osoblja, s razlogom je glavna tema ovih dana. Mnoge su poznate i manje poznate osobe na društvenim mrežama, ali i na portalima, iskoristile ovu tragediju za promicanje ideja koje nemaju veze s problemima u zdravstvu niti previše razuma.
Postoji jedno nepisano pravilo, a to je da ljevičari prozivaju svoje svjetonazorske neistomišljenike za sve loše što se dogodi i s čime ovi zapravo nemaju nikakve veze. Zašto to rade? Jednostavno, trolaju, ali vjerojatno nisu ni svjesni koliko s takvim stvarima pokazuju svoju glupost.
1. "Ima se za avione, a nema se za zdravstvo"
Zašto ima novca za obranu, a nema za zdravstvo, socijalu i obrazovanje? Pitanje je koje smo često slušali i prije ove tragedije, a sada se opet ponavlja. Odgovor je jednostavan: pitanje leži na pogrešnoj pretpostavci jer Republika Hrvatska ulaže znatno više u socijalu, obrazovanje i zdravstvo nego u nacionalnu obranu. Prema podacima Eurostata, Hrvatska ulaže u obranu 1,2 posto BDP-a dok za zdravstvo ide 6,5 posto BDP-a što znači da za zdravstvo ulažemo 5 i pol puta više nego za obranu. Najviše iz proračuna novca ide za socijalne programe (21 posto BDP-a) i "opće upravne troškove" (9 posto BDP-a).
Treba napomenuti da je nacionalna obrana jedan od temeljnih segmenata države i glavni razlog zašto su države uopće nastale.
Kao što je kolega Mislav Tolušić dobro primijetio, pitanje "Zašto se ima za avione, a nema za zdravstvo?" je krivo. Pravo bi pitanje bilo: "Zašto se ima za brodogradilišta, a nema za zdravstvo?". Novcem ulupanim u razne pomoći privatnim kompanijama država je mogla već vrhunski opremiti službu hitne pomoći diljem zemlje. Ali to pitanje ljevičari neće postaviti, zato što su oni prvi koji će tražiti da država pomaže posrnulim firmama.
2. "Gdje su sad braniteljske udruge i obiteljaši?"
Svaki put kad država nešto zezne, ljevičari iz nekog razloga upiru prstom u one dijelove društva s kojim su inače u svjetonazorskom ratu, a to su branitelji i Željka Markić. Kakve veze oni imaju s Ministarstvom zdravlja i službom hitne pomoći? Apsolutno nikakve, ali svejedno će biti prozvani.
Treba li uopće objašnjavati besmisao ovakvih prozivki? Braniteljske udruge čine ljudi koji su se borili u Domovinskom ratu protiv srpske agresije na Hrvatsku. Sasvim je logično da njihov posao nije prozivati vlast zbog loše zdravstvene ili ekonomske politike kad su njihovi članovi vrlo vjerojatno različitih stajališta po tim pitanjima. Te će se udruge baviti pitanjima koja su bitna isključivo za Domovinski rat. Ja ću se složiti da su njihove žalbe protiv nastupa izvođača iz Srbije danas loše i da ih po tom pitanju treba odbiti, ali ovakav whataboutism i prebacivanje loptice na branitelje je zapravo način da se skrene pažnja s pravih uzroka tragedije hrvatskog zdravstva, a jedan od njih je prevelika vjera u ovaj korumpirani državni sustav.
Udruga Željke Markić ima jasno određene ciljeve, a to je borba za zaštitu konzervativnih vrijednosti. Konzervativci se zalažu protiv abortusa, to je njihovo legitimno pravo (koliko god se mi s njihovim stavovima ne slagali). Takve udruge će se oglasiti oko pitanja koja se tiču isključivo njihove domene rada, a zdravstvena politika nema puno veze s njom.
Postavljanje pitanja gdje su braniteljske udruge i obiteljaši kad zakaže hitna pomoć je jednako smisleno poput onog pitanja "Đes bijo '91?" i dokazuje da ljevičari generalno nisu ništa inteligentniji od onih koje pokušavaju sprdati.