Piše: Mario Nakić
9.10.2017.
Piše: Mario Nakić
9.10.2017.
Još uvijek novi, ali vrlo aktivni francuski predsjednik Emmanuel Macron u manje od šest mjeseci vladavine uspio je, za francuske pojmove, napraviti pravu malu revoluciju - reformu radnog zakonodavstva koja je donijela poslodavcima i radnicima veće slobode u pregovorima oko uvjeta zapošljavanja i rada. Usprkos velikim sindikalnim prosvjedima i štrajkovima, koji se u Francuskoj još uvijek događaju (a realno, bili su i očekivani), Macron nije popustio ni pedlja. Osim toga, aktivno radi i na vanjskoj politici pokušavajući ubrzati reformu Europske unije, što je također prijeko potrebno da bi se stabilizirala situacija, ojačao svjetski utjecaj kakav EU zaslužuje i postavili temelji za brži gospodarski razvoj njenih članica.
Međutim, to nisu bili svi planovi novog francuskog predsjednika. Lani je u svojoj knjizi "Revolution" tadašnji kandidat za predsjednika Francuske objašnjavao kako "nema smisla sistematski vršiti represiju nad konzumiranjem marihuane". U zemlji koja ima izrazito strog zakon protiv droga koji uključuje i najlakše droge, pogotovo u odnosu na susjedne i obližnje zemlje koje su marihuanu potpuno ili djelomično dekriminalizirale (Portugal, Španjolska, Švicarska, Nizozemska, Njemačka, Belgija, Luksemburg) i u zemlji koja ima drugi najveći udio konzumenata marihuane u EU nakon Češke, mnogi su Macronovi glasači očekivali da će učiniti nešto po tom pitanju. Budući da je on bio jedini pro-marihuana među ozbiljnim kandidatima za predsjednika, očekivali su da će bar dekriminalizirati, ako ne i legalizirati marihuanu.
To se, po svemu sudeći, ipak neće dogoditi. Macron je još u veljači u intervjuu za konzervativne novine Le Figaro kategorički rekao da ima "nultu stopu tolerancije" prema kanabisu. "Ne vjerujem da bi dekriminalizacija manje količine marihuane ikako utjecala. Ne vjerujem niti u simbolične kazne, to ne bi ništa promijenilo."
Iako su u predizbornoj kampanji pred parlamentarne izbore neki istaknuti članovi njegove liberalno-centrističke stranke govorili u korist dekriminalizacije, na službenim web stranicama stranke u kategoriji o marihuani sada je prazan prostor.
Krajem svibnja glasnogovornik francuske Vlade je najavio zakon koji bi ukinuo zatvorsku kaznu za posjedovanje manje količine marihuane (dakle, nešto kao u Hrvatskoj). Iako bi to svakako bio pozitivan korak u odnosu na sadašnji zakon u Francuskoj, teško da bi on išta promijenio na stvari jer bi se i dalje zatvori punili ljudima osumnjičenim za uzgoj i preprodaju. Međutim, ubrzo se oglasila državna agencija za narkotike koja je ocijenila taj Vladin prijedlog opasnim za društvo. Nakon toga nije još ništa konkretno učinjeno po tom pitanju.
U Macronovu obranu mogu reći da on mora balansirati po mnogim pitanjima jer mu je jasno kako većina njegovih glasača nije glasala zbog njegovih liberalnih pogleda, nego isključivo zato da krajnje desna opcija ne dođe na vlast. Sad mora paziti da ne izgubi potporu građana, a već je dosta izgubio i lijeve i desne populacije reformom Zakona o radu. Legalizacija marihuane bila bi možda prevelik korak u ovom trenutku kojim bi vrlo vjerojatno izgubio konzervativce koji ga sada podržavaju zbog liberalizacije tržišta, a ljevičari ga ionako ne bi podržavali zbog svega što je napravio na tržištu rada, njih ni legalizacija marihuane sigurno ne bi zadovoljila. Dok se pokušava držati za sve tanju nit iznad političke provalije, žrtvovat će vjerojatno još mnoge liberalne vrijednosti.
Ovo je samo još jedan dokaz da je lako biti liberal dok nisi na vlasti. Kad dođeš na vlast, prava je umjetnost ostati dosljedan svojim principima. Ali znate kako se kaže: na muci se poznaju junaci. Možda je još prerano donositi takve zaključke, no bojim se da Macron neće ispasti junačina. Nadam se da će me s vremenom razuvjeriti.