Piše: Liberal.hr
30.4.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Liberal.hr
30.4.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Novinari koji istražuju korupciju, organizirani kriminal i ratne zločine, često su žrtve progona. Kleveta je kazneno djelo, a vrijeđanje "Republike, njenog grba, zastave ili himne" kažnjivo s tri godine zatvora. Najgore od svega, "sramoćenje" u medijima je od 2013. također kazneno djelo.
Vladino miješanje u program državne radiotelevizije je veliki izazov medijskoj neovisnosti. Hrvatski parlament je otpustio generalnog direktora HRT-a i postavio v.d. direktora da smijeni ili otpusti oko 70 novinara i urednika što kritičari smatraju ideološki vođenim progonom.
Tim je riječima svjetska organizacija Reporteri bez granica opisala stanje medijskih sloboda u Hrvatskoj koja je ove godine na njihovoj listi pala za 11 mjesta te se našla na 74. mjestu u svijetu.
Među zemljama bivše SFRJ najbolje stoji Slovenija na 37. mjestu, a ispred Hrvatske još su BiH (65.) i Srbija (66.). Iza Hrvatske našlo se Kosovo (82.), Crna Gora (106.) i Makedonija (111.).
Na sami vrh liste ove godine se popela Norveška, a slijede ju još 3 skandinavske zemlje: Švedska, Finska i Danska. Na 5. mjestu je Nizozemska, a onda iznenađujuće jedna srednjoamerička zemlja - Nikaragva. Švicarska je sedma, Jamajka osma, Belgija deveta, a Island deseti.
Zanimljivo je usporediti ovu listu s listom ekonomskih sloboda, povezanost je očita. Zemlje koje su pri vrhu ove liste Heritage instituta kotiraju dobro i na listi Reportera bez granica. Uz spomenutu Švicarsku, tu su i Estonija, Novi Zeland, Irska i Luksemburg koji su se smjestili između 12. i 15. mjesta. Na 16. mjestu je Njemačka, Kanada je 22, Velika Britanija 40, a Sjedinjene Države tek 43.
Samo dno liste Reportera bez granica, koje čine zemlje s najmanje medijskih sloboda, vrlo je slično dnu liste ekonomskih sloboda: Sjeverna Koreja, Eritreja, Turkmenistan, Sirija, Kina, Vijetnam, Sudan i Kuba. Među njima su čak 4 zemlje s komunističkim jednopartijskim sustavom od kojih 3 imaju socijalističku ekonomiju.
Reporteri bez granica ove su godine upozorili kako su medijske slobode globalno "pod najvećim pritiscima". Posebno ih zabrinjava pad medijskih sloboda u nekim tradicionalno slobodnim, zapadnim zemljama, kao što su SAD i UK.
"Demokracije koje tradicionalno njeguju slobodu medija kao jedno od svojih temeljnih načela, moraju nastaviti po tom modelu kako bi bile primjer ostatku svijeta, a ne da se dogodi suprotno", upozorava Christophe Deloire, generalni tajnik Reportera bez granica.
"Kad uništavaju svoje temeljne slobode pod izgovorom zaštite sigurnosti svojih građana, demokracije su u opasnosti da izgube dušu."