Piše: Mario Nakić
19.12.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
19.12.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
"Vlada i HDZ potiču rad na crno i uvoz jeftine radne snage" - stoji u objavi SDP-a koja se širi društvenim mrežama. SDP-ov saborski zastupnik i bivši ministar rada Mirando Mrsić podijelio je taj slogan uz komentar:
"Sabor i HDZ su unatoč upozorenja da prijedlog Zakona nije dobar za radnike usvojio izmjene Zakona o minimalnoj plaći.
- Ovim Zakonom HDZ izdaje interese radnika koji primaju minimalac.
- Ovim Zakonom HDZ izdaje interese svih građana Hrvatske koji zaslužuju kvalitetnu zdravstvenu zaštitu.
- Ovim Zakonom HDZ izdaje interese cjelokupnog društva jer umjesto uređenja tržišta rada, HDZ potiče rad na crno, uvoz jeftine radne snage i sve to na teret svih poreznih obveznika."
Istina je da zakon o minimalnoj plaći, sam po sebi, potiče rad na crno i u tome je SDP u pravu. Međutim, upravo su SDP i Mirando Mrsić tražili da minimalac bude još veći, što bi još više povećalo rizik od rada na crno i otpuštanja radnika. Institut minimalne plaće postavljen je tako da ne dozvoljava onima sa slabijim znanjem, iskustvom i vještinama da se uopće zaposle, kao što onemogućuje onima koji bi se samozaposlili (pokrenuli vlastitu tvrtku ili obrt) da bez velikog početnog kapitala to učine (vidi objašnjenja ovdje, ovdje i ovdje). Što je veći minimalac, podiže se i ljestvica za aktivno sudjelovanje u gospodarstvu.
Ljudi koji se nisu u mogućnosti zaposliti legalnim putem jer svojim radom još ne mogu doprinijeti dovoljno da bi ostvarili zakonom propisanu minimalnu bruto plaću, traže rješenja kako preživjeti, prehraniti obitelj itd. U tom slučaju, čovjek će pristati raditi neprijavljen jer bolje je biti radno aktivan i zaraditi barem nešto nego biti nezaposlen i ne zarađivati ništa ili primati milostinju s biroa. Podizanjem minimalne plaće država tako potiče rad na crno. Više o radu na crno objasnio je kanadski profesor Predrag Rajšić (pročitajte ovdje).
Dakle, Mrsić i SDP su sada u pravu, ali postavlja se pitanje zašto su onda oni sami tražili da ta minimalna plaća bude još puno veća kad znaju da bi to još više povećalo rad na crno.
Što se tiče poticanja uvoza radnika, to nema apsolutno nikakve veze s podizanjem minimalne plaće jer ona vrijedi jednako za "domaćeg" i "uvezenog" radnika, odnosno ne igra nikakvu ulogu ovaj zakon po tom pitanju pa osim jeftinog populizma nije mi jasno što je "pjesnik htio reći".
Podsjetimo se još jednom da su upravo SDP i tadašnji ministar rada Mirando Mrsić među glavnim krivcima što je kriza u Hrvatskoj potrajala pet godina duže nego u većini drugih zemalja i što je tijekom nje bestraga izgubljeno 200.000 radnih mjesta u realnom sektoru.