Piše: Mario Nakić
18.8.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
18.8.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Prema pisanju portala Direktno, predstavnici sindikata su predložili Vladi zabranu rada studenata i učenika smatrajući da u cijeloj priči najviše pate osobe koje ne mogu naći stalno zaposlenje jer se studenti i učenici koriste kao jeftina radna snaga.
Predsjednik Sindikata državnih službenika Vilim Ribić u izjavi za Direktno nije opovrgnuo tu informaciju, nego objašnjava:
Kada taj rad postaje masovan i nereguliran do mjere koja oduzima samu svrhu studentskog rada, kada on postaje manipulacija na štetu države i radnika, onda sam za ukidanje takve prakse. Studentski rad treba vratiti svojoj svrsi.
Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, pak, tvrdi da je on protiv zabrane rada, ali je potrebno bolje zakonodavno urediti takav rad da bi se spriječilo izrabljivanje studenata i "krađa" poslova radno sposobnog stanovništva.
Ova dvojica najbučnijih sindikalista, koji u pravilu rade za korist uhljebljenih u državnim službama i državnim tvrtkama, već su tijekom nedavne gospodarske krize indirektno prouzrokovali gubitak više od 100.000 radnih mjesta u realnom sektoru, što je dovelo do masovnog egzodusa stanovništva. Jedna od najčešćih destinacija hrvatskih građana u potrazi za poslom je Irska, zemlja koja je na vrijeme provela protržišne reforme i liberalizirala Zakon o radu.
Ribićeva ideja o zabrani rada za studente jednostavno ne može uroditi nikakvim pozitivnim rezultatom za radnike ili nezaposlene. Ako poslodavac ne može priuštiti radnika za određeni rad jer su davanja preskupa, a ne smije zaposliti studenta, onda će jednostavno smanjiti opseg rada postojećeg radnika na pola radnog vremena. Ukupna suma koju poslodavac izdvaja za troškove rada ne može prijeći granicu gdje taj rad postaje neisplativ, inače se posao gasi i radna mjesta zauvijek nestaju.
Jedini način za poboljšanje statusa nezaposlenih i njihovo lakše zapošljavanje nije nova regulacija niti zabrane rada, nego upravo suprotno - deregulacija rada, Zakona o radu i njemu pripadajućih propisa, reforma zdravstvenog i mirovinskog sustava i snižavanje poreza na dohodak. Kad se to napravi, kao što je, recimo, napravila Irska, onda će poslodavci puno lakše otvarati nova radna mjesta, a samim time će i nezaposleni i radnici doći u bolji položaj na tržištu rada.
Sever tvrdi da je riječ o izrabljivanju studenata. To mi nikako nije jasno jer su Facebook grupe za zapošljavanje studenata uvijek pune, a kad netko objavi oglas, javljaju se studenti masovno. Da je riječ o nekakvom izrabljivanju, ne bi bio takav odaziv. Tko normalan želi biti izrabljivan? Zašto gospodin Sever podcjenjuje inteligenciju i intelektualne sposobnosti naših studenata pa pretpostavlja da se oni daju lako izrabljivati? Takve predrasude su teška uvreda. Dok god postoji velika potražnja za studentskim poslovima, znači da se oni isplate.
Istina je ovo, što gospodin Sever kaže, kako se mnogim poslodavcima više isplati uposliti studenta, upravo zato što su davanja (doprinosi, porez, parafiskalni nameti) na plaću prevelika. Još veće regulacije, još više propisa sigurno neće pomoći.