Piše: Mario Nakić
23.10.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
23.10.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
U svom nedavnom komentaru objavljenom u Jutarnjem listu, naslovljenom "Da nije uhljeba i parazita, istina o Gazdi nikad ne bi izašla na vidjelo", autor Jurica Pavičić pokušava progurati tezu kako bi bez NGO sektora Ivica Todorić i danas ostao nedodirljiv te bi vladao ovim prostorima. Govoreći o dokumentarcu "Gazda", koji je po Pavičiću "probio medijsku blokadu", kaže:
"A danas, kad Paparella i Juričan mogu tražiti status prvoborca u toj medijskoj deblokadi, potrebno je reći i to da se ona nikad ne bi dogodila po kapitalizmu i tržištu samom."
Koliko u tome ima istine?
Pavičić je vrlo lako mogao provjeriti putem Googlea ili bilo koje druge tražilice, da se i godinama prije navedenog dokumentarca u nekim medijima u realnom sektoru pisalo kritički o Ivici Todoriću i njegovim poslovnim pothvatima. Takvih medija je bilo više i ispričavam se unaprijed svima koje ću izostaviti, a spomenut ću samo onaj najjači među njima - Index.
Index već najmanje 8 godina piše bez dlake na jeziku o svemu do čega su se uspjeli dokopati vezano za Agrokor. Tako su objavili 2015. članak Agrokor prošlu godinu završio u gubitku od 135 milijuna kuna, ukupni dugovi 43 milijarde, a godinu dana ranije Bez državnih poticaja Todorić bi bio u minusu: Dobit Agrokora 34,9 milijuna kuna. Još 2011. Index je pisao da bi Todorić propao bez pomoći države. Godine 2013. Index se pita zašto je HANFA oprostila Agrokoru 790 milijuna kuna. Još 2010. Index je pisao kako je žito iz Đakovštine završilo u Agrokoru. I tako dalje, i tako dalje...
Istina je da su mnogi mediji, vjerojatno ovisni o Agrokorovim reklamama, šutjeli o svim navedenim i mnogim drugim aferama vezanim za Agrokor i njegovog vlasnika, pa čak i objavljivali o njemu romantične tekstove, a takve je medije predvodio upravo Jutarnji list u kojem radi Pavičić. Sad je lako biti general poslije bitke, sad je lako šutati konja na samrti, ali nije ni najmanje fora što pokušava promijeniti povijest i izokrenuti istinu kad je ona itekako poznata. Još je veća glupost pokušati krivnju svaliti na tržište i njegove mehanizme. Ekonomist Velimir Šonje je odlično objasnio kako su upravo tržišni mehanizmi zaslužni za konačni pad Ivice Todorića. Pročitajte na portalu Ekonomski lab.
Film Paparelle i Juričana je bez sumnje kvalitetan i to nitko normalan ne pobija, ali Pavičićeva tvrdnja da taj film predstavlja nekakav prekid medijske blokade je apsolutno neistinita. Također, ovim tekstom ne želim veličati Index koji isto zna tu i tamo zabrazditi u neke antikapitalističke floskule i populizam. Poanta je da tržište i kod medija ima najefikasnije mehanizme proboja svake blokade. Da nema tržišta i da su svi mediji u zemlji pod financijskom kontrolom Vlade, u tom slučaju bi bilo praktički nemoguće doći do pravih informacija. Da je u Hrvatskoj tržište slobodnije, bilo bi puno lakše kvalitetnim radom postići uspjeh na medijskom tržištu jer bi bilo više oglašivača, a mehanizmi tržišne konkurencije bi bili efikasniji pa bi istina izlazila na vidjelo s još više strana.
Nobelovac Milton Friedman je u serijalu Free to Choose objasnio kako funkcionira medijska sloboda na slobodnom tržištu:
"Mi vjerujemo da cijelo opravdanje slobode govora i medija, cijeli naš sistem, leži u nadi da će ljudi najbolje biti u stanju razlikovati istinu od obmane ako imaju priliku čuti niz različitih mišljenja...Zato hajde da omogućimo sukob mišljenja. Neka se različita uvjerenja sukobljavaju na slobodnom tržištu ideja. Ali nemojmo dozvoliti monopol niti subvencioniranje jednog brenda ideja u odnosu na druge."