Piše: Mario Nakić
16.10.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
16.10.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Na spomen privatnog vlasništva i privatizacije bilo kakve javne imovine ili djelatnosti, socijalisti će u pravilu reći: "Pa da budemo kao Amerika? Siromašni da nemaju dostupno...(umetnite što god treba)...".
Zašto baš Amerika? Je li ona stvarno pojam za privatno vlasništvo i kapitalizam? Možda je bila 1980-ih, dok smo mi živjeli u socijalizmu i dok je Amerika bila glavno oruđe za institucionalnu indoktrinaciju djece protiv "trulog kapitalizma" koji "evo, samo što nije propao". Ali Amerika je otad do danas izmijenila mnoge svoje politike i više nije tako napredna u liberalnom kapitalizmu kao nekoć. To pokazuju razna međunarodna istraživanja i usporedbe s drugim zemljama.
Kapitalizam je ekonomski sustav u kojem su sredstva proizvodnje u privatnom vlasništvu, a cijene se određuju po tržišnom zakonu ponude i potražnje.
Kapitalistička zemlja mora imati jaku pravnu državu koja štiti privatno vlasništvo te velike slobode ulaganja i trgovanja. Dakle, za mjerenje koliko je neka zemlja "kapitalistička" najvažnija su dva velika istraživanja: Indeks ekonomskih sloboda i Indeks privatnog vlasništva. O ekonomskim slobodama pisali smo već puno puta, na tom je indeksu SAD tek na 18. mjestu i iz godine u godinu polako, ali sigurno pada. A sada pogledajmo kako izgleda top 10 na Indeksu privatnog vlasništva. Po poštivanju privatnog vlasništva, ovo su "najkapitalističkije" zemlje u svijetu:
Kao što vidite, nema SAD-a. Na prvom mjestu je Finska! Da, Finska...Hoće li socijalisti sad pričati o grozotama Finske, zemlje s najsnažnijim poštivanjem prava na privatnu imovinu u svijetu?
Na drugom mjestu je Novi Zeland, zemlja koja je napravila bitne reforme. Prvo 1980-ih, pa 1990-ih, pa opet nakon 2009. godine. U Novom Zelandu država ne daje poljoprivredne poticaje niti isplaćuje bilo kakve subvencije tvrtkama u privatnom sektoru. NZ je prvi na istraživanju "Lakoća poslovanja" jer tamo je moguće otvoriti tvrtku za 2 sata bez izlaska iz vašeg doma, i odmah krenuti raditi. Na trećem mjestu je Švicarska, a ovdje možete pročitati i zašto.
Četvrta je Norveška, peti Singapur, šesta Švedska...Da, Švedska je više kapitalistička od Amerike. Zatim slijede Australija, Nizozemska, Luksemburg i Kanada. To je top 10 kapitalističkih zemalja.
SAD je tek na 14. mjestu. Ispred njega još su Japan, Danska i UK.
A gdje je Hrvatska? Na neslavnom 73. mjestu, najgora među zemljama EU. Tri pozicije ispred komunističkog Vijetnama, a 21 poziciju iza komunističke Kine. Uz bok su nam Tanzanija, Meksiko, Gruzija i Tunis.
Hrvatska dobiva ove godine dobru ocjenu iz političke stabilnosti i registriranja vlasništva, a loše smo ocijenjeni iz kontrole korupcije, neovisnosti pravosuđa, zakonske zaštite vlasničkih prava i zaštite patenata. Drugim riječima, sve što smo znali i sami. Samo što sada vidimo i u koje društvo zemalja spadamo, a to nije ostatak Europske unije.