Piše: Mario Nakić
2.11.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
2.11.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Hrvatska vlada uporno koči rast gospodarstva i ne dozvoljava mu da se razvije, što dovodi do konstantnog nazadovanja Hrvatske u odnosu na druge zemlje u okruženju. Podsjetimo, Hrvatska je 9. u Europskoj uniji po udjelu državne potrošnje u BDP-u, ali je u tome vodeća među zemljama Nove Europe. Hrvatska država troši dvostruko veći udio svog nacionalnog BDP-a nego što to čini država u Irskoj pa Irska bilježi veći napredak i rast. Među zemljama Nove Europe, dvostruko brže od nas se razvijaju Rumunjska, Bugarska, Estonija, Litva, Latvija...Možemo očekivati da će nas prestići.
Trebalo je napraviti ono što stručnjaci predlažu, ono što su napravile druge zemlje koje su bile u našoj poziciji pa su nas prestigle (poput Češke i Estonije). Vlada RH je trebala još lani, odmah po preuzimanju vlasti, donijeti paket mjera za poticanje gospodarskog rasta. Taj bi paket uključivao velike rezove u javnom sektoru, reformu uprave, digitalizaciju administracije, reformu zdravstvenog i mirovinskog sustava, ukidanje parafiskalnih nameta i uvođenje jedinstvenog "flat" poreza na sve (dohodak, dobit i PDV) od 15 do 20 posto. To bi bilo bolno za mnoge, osobito one koji su se navikli na dobar život uhljebljeni na neko beskorisno radno mjesto u nekoj državnoj agenciji i instituciji pa bi ove mjere sigurno izazvale socijalni bunt i veliko negodovanje u javnosti. Naša vlada ništa od toga nije provela, ali opet dobiva slabu ocjenu javnosti. Zadnji Crobarometar pokazuje da u Hrvatskoj raste pesimizam, a čak 70 posto građana ne podupire politiku Vlade i smatra da država ne ide u dobrom smjeru.
Postavlja se onda logično pitanje zašto HDZ nije proveo "bolne reforme" kad i ovako i onako nema potporu građana. Taman onaj dio nezadovoljnika koji bi se stvorili provedbom reformi zamijenio bi onaj dio građana koji očekuje reforme. HDZ bi imao istu potporu s reformama i bez njih! SDP ovako i onako ne bi bio realna konkurencija, što znači da je ova Vlada mogla komotno provesti reforme bez ikakvog straha od gubljenja vlasti. Zašto ih se onda boje provesti?
Umjesto reformi, hrvatska vlast radi potpuno suprotno: obećava državnim i javnim službenicima povišicu početkom godine, a zaposlenici državnih institucija dobit će kolektivni ugovor što će još više zacementirati zaštitu uhljeba. Uz ovakve poteze i loše politike možemo samo očekivati nastavak pada na ljestvicama lakoće poslovanja, konkurentnosti, a samim time možemo očekivati i pad životnog standarda u odnosu na ostale europske zemlje. Plenkovićeva vlada je poput Milanovićeve - antireformska. Za vrijeme Milanovića Hrvatska je izgubila 4 godine, sad ćemo izgubiti još četiri.