Piše: Mario Nakić
14.5.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
14.5.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Što se može dogoditi kada prisilno zaključate ljude u kuće i šopate ih lošim vijestima i paranojom? Psiholozi diljem svijeta su upozoravali na negativne posljedice koje mogu doći s karantenom, a mnogi su se bojali i porasta broja samoubojstava.
Istraživanje provedeno u 26 europskih zemalja pokazalo je da rast nezaposlenosti za više od 3 posto dovodi do rasta broja samoubojstava za 4,5 posto. Također, stručnjaci su predviđali i značajan rast samoubojstava uzrokovanih usamljenošću.
Stoga sam uputio upit MUP-u za informacije o samoubojstvima u ožujku i travnju te u istom razdoblju prošle godine. Iz njihovog odgovora možemo zaključiti da je karantena Hrvatima došla kao blagoslov, a ne prokletstvo.
Tijekom ožujka i travnja u Hrvatskoj su počinjena 73 samoubojstva ili 15 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine, kad ih je bilo 86. Još veći pad zabilježen je u broju pokušaja samoubojstva, kojih je ove godine u promatranom razdoblju bilo 97 ili 17 posto manje nego lani, kada ih je bilo 119.
Tražio sam i podatke o nasilju u obitelji. U ožujku i travnju ove godine prijavljeno je ukupno 227 kaznenih djela obiteljskog nasilja, što je rast od 27,5 posto. Međutim, prekršaja iz članka 10. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji bilo je 7 posto manje nego lani u istom razdoblju. Iz MUP-a naglašavaju da je ukupno žrtava kaznenih djela i prekršaja iz nasilja u obitelji ove godine bilo manje.
Iz MUP-a, u nepotpisanom odgovoru, poslali su nam sljedeći tekst:
"Iako je evidentiran nešto veći broj kaznenih djela, ne radi se o ukupnom porastu nasilja obzirom je u promatranom razdoblju 2019. godine zabilježeno ukupno 1.825 žrtava kaznenih djela i prekršaja nasilja u obitelji dok je u istom razdoblju 2020. godine zabilježeno njih 1.765.
Veći broj prijava kaznenih djela rezultat je naših napora u senzibilizaciji i edukaciji policije koje smo provodili tijekom prošle godine, a kako bi policijski službenici određena kažnjiva ponašanja prepoznavali i pravilno kvalificirali kroz kazneno-pravnu umjesto prekršajno - pravnu reakciju. Ovime se i počiniteljima i žrtvama šalje jasnu poruku o stavu države prema nasilju u obitelji.
Naglašavamo da je suzbijanje nasilja na štetu bliskih osoba odnosno članova obitelji tijekom trajanja epidemije prioritet u represivnim postupanjima svih operativnih struktura MUP-a RH s jasnim ciljem redukcije ovih neprihvatljivih ponašanja pojedinaca.
Ohrabrujemo žrtve, kao i građane koji imaju saznanja o nasilju, da svoja saznanja prijave policiji. Žurna intervencija može se zatražiti pozivom na 192, dok se saznanja mogu dostaviti putem on-line aplikacije za prijavu zlostavljanja djece Red Button ili putem elektronske pošte policija@mup.hr .
S ciljem senzibilizacije javnosti i zahtjeva za transparentnim izvješćivanjem o statističkim pokazateljima pojavnosti obiteljskog nasilja, na web stranici MUP-a RH, 29. ožujka 2019. postavljen je Kalendar nasilja, koji uz savjete i informacije građanima doprinosi daljnjoj edukaciji i senzibilizaciji javnosti za ovaj društveni problem. Pozivamo građane da posjete našu web stranicu i dodatno se informiraju o znakovima i posljedicama nasilja u obitelji, obvezama i procedurama postupanja policije, zaštitnim mjerama i drugim savjetima žrtvama.
Također, s ciljem osvješćivanja javnosti, ovo Ministarstvo objavilo je priopćenje Sigurnost djece i obitelji u doba koronavirusa.
Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s Poliklinikom za zaštitu djece grada Zagreba i digitalnom agencijom Degordian pokrenulo je kampanju „Iza vrata“ usmjerenu upravo na povećanje društvene vidljivosti nasilja i poticanje građana da nasilje odmah prijave policiji. Od velikog nam je značaja adekvatan odaziv medija kao partnera u prenošenju kampanje putem svojih kanala."