Piše: Mario Nakić
21.1.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
21.1.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Na ukupno 306 naslovnih stranica u 2018. godini, tabloid Informer je imao čak 351 lažnu odnosno neutemeljenu vijest. Na naslovnicama 223 broja Srpskog telegrafa našlo se čak 230 netočnih ili neutemeljnih tvrdnji, a tabloid Alo na naslovnicama 358 brojeva u prošloj godini imao je 149 lažnih odnosno vijesti bez jasnih izvora i dokaza. Do ovih podataka novinari srpskog portala Raskrinkavanje došli su pregledom svih naslovnih stranica u 2018. godini ova tri tabloida kao i uočavanjem trendova kroz cijelu prošlu godinu.
Smrt, krv, rat, uvrede, ekskluzivna povjerljiva saznanja i najava apokalipse su karakteristične za naslovne stranice prorežimskog tabloida Informer. Od paklenih planova "Šiptara" da napadnu sjever Kosova do 25. travnja, da rat na Kosovu počinje 15. prosinca ili da 31. prosinca "Šiptari napadaju sjever", nije bilo ništa, piše Raskrinkavanje.
Prema analizi Stefana Janjića, urednika Fake news tragača, Informer i Srpski telegraf su tijekom 2018. godine u 265 navrata najavljivali ratove i sukobe na naslovnim stranicama. Najveći broj ratova vodili su s "ustašama" (47 puta), a potom sa "Šiptarima" (30 puta).
Na naslovnim stranicama Informera spominjanje predsjednika Aleksandra Vučića i lidera oporbe Dragana Đilasa u uskoj je konkurenciji - predsjednikov lik se pojavio minimalno 90 puta dok Đilas zaostaje za oko 10 pojavljivanja. Međutim, slično kao i prethodnih godina, sljedeći omiljeni predsjednik uredništvu Informera je predsjednik Rusije koji se na naslovnici pojavljuje više od 60 puta, isključivo u pozitivnom svjetlu.
Na naslovnicama 223 broja Srpskog telegrafa našlo se čak 230 netočnih ili neutemeljnih tvrdnji, od čega vijesti o Vladimiru Putinu, njegovim porukama podrške Srbiji, Kosovu i Aleksandru Vučiću, čine čak petinu.
Alo je na 358 naslovnica imao najmanje 149 lažnih i neutemeljenih vijesti, najčešće o Aleksandru Vučiću, Vladimiru Putinu i kosovskom premijeru Hashimu Tachiju. Veliki broj neutemeljenih vijesti odnosio se na planiranje rušenja Vučića. Tako su se danima nizale vijesti o tome da su "Šiptari planirali ubojstvo Putina i Vučića", zatim da "Vuk i Tachi pale Srbiju", "Tachi plaća kaos u Srbiji", "Plan za rušenje Vučića u pet točaka".
22. pa 24. srpnja Alo je objavio da "Tachi, CIA i Mi6 ruše Vučića", odnosno da "Vučiću skidaju glavu".
"Tabloid Alo izrazito je pristran Srpskoj naprednoj stranci i Aleksandru Vučiću te smo u analizu lažnih vijesti ubrajali i lažna obećanja vladajućeg režima poput onog da će do kraja 2018. prosječne plaće u Srbiji biti 500 eura", ističu na portalu Raskrinkavanje.
Europski portal za otkrivanje lažnih vijesti EU vs. Disinfo istaknuo je proruski narativ u srpskim tabloidima. Jedan članak u Informeru, objavljen u lipnju prošle godine, bio je naslovljen "Analiza CIA-e: Putin brani Kosovo kao da je rusko". U članku (i naslovu) se citira dio izvješća koje je navodno napisala američka tajna služba. Prema izvoru Informera, CIA je zaključila izvješće da "Putin neće dozvoliti da Srbi opet budu poniženi i izgube sve".
Informer je tvrdio da je to izvješće dobilo od američkog veleposlanstva u Beogradu. Međutim, američko veleposlanstvo u Beogradu je demantiralo sve navode iz članka: "Mi nismo dobili takvo izvješće niti nas je itko iz Informera uopće kontaktirao s upitom vezanim za njega."