Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik
2.12.2024.
Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik
2.12.2024.
Skoro tri godine nakon završetka velikog cirkusa oko pandemije novinarske gripe, neki novinari i njihovi stručnjaci, koji su tada bili najglasniji u zahtjevima za što strožim i restriktivnijim mjerama, sada potiho i pomalo sramežljivo priznaju kako to što su radili možda i nije bila najbolja ideja.
Najnoviji primjer naknadne pameti dolazi iz ljevičarskog i ultrakoronaškog portala Politico. U članku koji je sastavilo čak četvero (?!) novinara,
pokušali su objasniti sebi i čitateljima (više sebi nego čitateljima) kako smo došli do toga da će administracija novog američkog predsjednika Donalda Trumpa biti krcata ljudima koji su se proslavili tijekom novinarske gripe upravo kao protivnici najstrožih mjera. Kako to, pitaju se novinari.
U nemogućnosti da sami dođu do logičkog zaključka koji je inače bilo kojoj normalnoj osobi jasan, novinari traže pomoć od pandemijskih stručnjaka - onih koji su im cijelo vrijeme tijekom pandemije služili kao glasnogovornici tiranije i sredstvo za zastrašivanje građana. A od njih su dobili pomalo iznenađujući odgovor.
Dr. Amesh Adalja, viši istraživač na John Hopkins centru za zdravstvenu sigurnost, rekao im je da je pogrešno dijeliti ljude u dva tabora po pitanju novinarske gripe. "Veći dio vremena tijekom pandemije, različita mišljenja nisu bila dozvoljena", rekao je Adalja novinarima. Zamislite samo njihovo čuđenje ovoj izjavi!
Paul Offit, istraživač cjepiva i specijalist dječjih infektivnih bolesti u Dječjoj bolnici u Philadelphiji, kaže:
"Vjerojatno smo zatvorili više biznisa i škola nego što smo trebali, ograničili smo ljudima putovanje više nego što smo trebali".
"Sada plaćamo cijenu toga. To su mnogi vidjeli kao pretjeranu vladinu intervenciju i mislim da je to u velikoj mjeri utjecalo na nepovjerenje u zdravstvene agencije koje sada vlada. Korak dalje, mislim da je to nepovjerenje, na više načina, otvorilo vrata ljudima kao što su Makary, Bhattacharya i RFK Jr.", dodaje Offit.
Novinarski stručnjaci morali su potom priznati da su ljudi koje su tada omalovažavali i javno ismijavali, poput liječnika i ekonomista Jaya Bhattacharyje koji je koautor deklaracije protiv lockdowna, "u nekim slučajevima bili u pravu" iako su, priznaju stručnjaci, "tada smatrani kontroverznima i opasnima".
"Nismo trebali zatvoriti škole toliko dugo. Djeca su patila zbog nedostatka obrazovanja i socijalizacije. To je bila pogreška. Vjerojatno nismo trebali ni biznise držati tako dugo zatvorene", priznaje Offit.
Ipak, Politico se i dalje trudi održati narativ kako su lockdowni bili nužni, što je u najmanju ruku smiješno. I dalje brane nošenje maski kao korisno iako su brojni znanstveni dokazi pokazali suprotno. Trebat će proći još dosta vremena dok novinari priznaju kakvu su grobnu grešku napravili. Možda neće nikad ni priznati, ali ne moraju. Građani će u međuvremenu promijeniti ono što mogu - političku vlast.