Piše: Mario Nakić
3.12.2021.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
3.12.2021.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Novinari Indexa ne propuštaju nijednu priliku da omalovaže ili šikaniraju svaku osobu koja se protivi uvođenju kovid potvrda u javne ustanove. Tako su im se na meti našli i studenti Filozofskog fakulteta u Zagrebu koji su se pobunili protiv odluke dekana FFZG-a da studenti ne mogu doći na predavanje bez kovid potvrde.
Indexova verzija događaja
Index je ovaj put iskoristio fotografiju za koju njegov anonimni novinar tvrdi da je "postala viralna". Na fotografiji stoje studenti u dva reda, a prostor između njih izgleda kao koridor. Evo što je anonimni novinar (ili novinarka) Indexa iz tog zaključio:
"Ovih dana tako je viralna postala fotografija snimljena na Filozofskom fakultetu u Zagrebu gdje je poveća grupa studenata svoje nezadovoljstvo covid potvrdama odlučila iskazati tako što će - javno sramotiti svoje kolege koji jesu cijepljeni.
Iz tog su razloga svojim tijelima formirali tzv. "walk of shame" koridor kroz koji su morali proći svi s covid potvrdama i na taj način su ih posramili i, logično, demotivirali od dolaska na fakultet."
Reklo bi se po opisu da su novinari Indexa bili tamo pa znaju točno što se događalo. Međutim, javili su nam se studenti FFZG-a koji tvrde da je Index potpuno izmislio cijelu priču samo kako bi ih osramotio.
Što se stvarno dogodilo?
"Mediji koji su to objavili uopće nisu imali svoje predstavnike taj dan na našem fakultetu i to što su napisali nije ono što se događalo, nema veze s istinom", objašnjava Leon Ćevanić, student 2. godine povijesti i studentski predstavnik na Povijesnom odsjeku FFZG-a.
Leon je cijepljen i vjeruje da cjepivo pomaže, ali protivi se segregaciji studenata i zato je odlučio stati uz svoje necijepljene kolegice i kolege. Što se točno događalo u ponedjeljak kada je sporna fotografija nastala?
"Okupili smo se ranije, oko 7, 7:30, na trijemu ispred ulaza na faks, to je mjesto gdje se studenti Filozofskog i inače okupljaju. Dogovorili smo se da se moramo držati zajedno, blizu jedni drugima, čak je bila ideja da se uhvatimo za ruke, kako bismo mogli ući u zgradu kada je otvore. Osoblje fakulteta je ogradilo to područje trakom jer su valjda očekivali red prilikom ulaska kako bi mogli provjeriti covid potvrde kod svakog studenta. Zbog te trake mi smo morali stati u dva reda. Kada su ostali studenti, oni koji se ne protive covid potvrdama, počeli dolaziti, mi smo im napravili prostor da mogu proći.
Pri tome ih nismo ismijavali niti sramotili na bilo koji način. Nije bilo ružnih riječi ni pogleda ni s naše ni s njihove strane. Samo jedan slučaj, jedna djevojka koja je za kovid potvrde je sebi u bradu opsovala Isusa. Mene to osobno nije uvrijedilo jer nisam vjernik, nekoga možda je. Ali izuzev toga, nije bilo nikakvih problema.
Nakon što su propustili studente koji su htjeli na ulazu pokazati potvrde, ušli smo mi. Covid redari su nas pitali imamo li potvrde, rekli smo da nemamo i pustili su nas. Zasad možemo pohađati nastavu bez problema, dok se ne izglasa novi zakon."
Kaže da su mediji pogrešno prenijeli njihov broj. "Objavili su da nas se skupilo 40-ak, a bilo nas je najmanje 70, možda i stotinu. Nismo antivakseri, među nama ima i cijepljenih i necijepljenih. Mi samo želimo da se poštuje statut Sveučilišta, Fakulteta i studentski ugovor, da svi studenti imaju jednaka prava", objašnjava Ćevanić.
Dvije suprotstavljene frakcije na istom faksu
Inicijativa studenata Filozofskog fakulteta protiv covid potvrda aktivna je i na Facebooku. Imaju stranicu "Studenti za slobodu". Ćevanić kaže da primaju dosta uvreda od svojih kolegica i kolega koji se zalažu za covid potvrde. "Jedna kolegica nam je poslala poruku 'Dabogda vam obitelji pocrkale od korone' uz hrpu psovki i uvreda. Meni govore da sam antivakser iako sam cijepljen protiv covida, govore nam da smo protiv znanosti."
Kad su uvedene kovid potvrde, pobunjeni studenti Filozofskog su pokrenuli online peticiju koja je na kraju skupila preko 1.900 potpisa. Većinom su to potpisi studenata njihovog faksa iako su im se priključili i ljudi sa strane, što, kaže Ćevanić, nije bila prvotna zamisao. Kao odgovor, druga strana je potom pokrenula svoju peticiju - kao podršku uvođenju kovid potvrda. Tu je peticiju do danas potpisalo nešto više od 600 ljudi.
"Svoju su peticiju nazvali 'za znanost i solidarnost', ali u njoj nisu napisali što točno žele. Samo su naveli hrpu uvreda i kleveta na naš račun - da smo 'tvrda desnica', 'teoretičari zavjera' i slično. Još kada pogledate komentare koje su potpisnici ostavili, onda točno možete vidjeti o kakvim se motivima radi. Mene najviše žalosti što su neki profesori s našeg fakulteta to potpisali. Nadam se da nisu čitali tekst peticije, da su samo potpisali zbog naslova 'Za znanost i solidarnost', jer tko bi bio protiv toga? Ali ako su pročitali tekst i ako se s time slažu pa su zato potpisali, to je jako žalosno jer se moramo pitati kakvi su to profesori koji se odriču velikog broja svojih studenata", zaključuje Leon.