Svijet je doslovno zelenije mjesto nego što je bio prije dvadeset godina, a podaci sa satelita otkrili su da se konstantno povećavaju zelene površine na većem dijelu planeta, objavila je
NASA. Novo istraživanje pokazuje da Kina i Indija - zemlje s najvećim brojem stanovnika u svijetu - predvode u povećanju zelenila na kopnu. Posljedica je to uglavnom ambicioznih programa sadnje stabala u Kini i intenzivne poljoprivredne aktivnosti u obje zemlje.
Ranga Myneni i kolege sa sveučilišta u Bostonu prvo su otkrili fenomen ozelenjivanja u satelitskim podacima od sredine 1990-ih, ali nisu znali je li ljudska aktivnost glavni uzrok. Zatim su pratili ukupnu količinu zemljine kopnene površine pokrivene vegetacijom i kako se ona mijenjala tijekom vremena.
Istraživački je tim otkrio da se zelena površina na planetu povećala za 5 posto od ranih 2000-ih godina, što je područje ekvivalentno svim amazonskim prašumama. Najmanje četvrtina tog povećanja odnosi se na Kinu. Ukupno gledajući, jedna trećina Zemljine vegetacije je ozelenjena uz rast od 5%.
Studija je objavljena 11. veljače u časopisu
Nature Sustainability.
Karte pokazuju povećanje ili smanjenje zelene vegetacije u različitim regijama svijeta između 2000. i 2017. Imajte na umu da karte ne mjere ukupno zelenilo, što objašnjava zašto se Amazona i istočna Sjeverna Amerika ne ističu među ostalim šumovitim područjima. Dakle, karte prikazuju zelenom bojom mjesta gdje je došlo do povećanja zelenih površina.