Piše: Mario Nakić
Photo: X
1.2.2025.
Piše: Mario Nakić
Photo: X
1.2.2025.
Na prošlotjednom Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu, u Švicarskoj, američki predsjednik Donald Trump pomiješao je uvjerljive točke razgovora za rast sa svojom prepoznatljivom crtom agresivnog protekcionizma. Sa sigurnošću se može reći da su ove dvije ideje službeno u sukobu, primjećuje Veronique de Rugy, autorica na Reasonu.
S jedne strane, Trump inzistira da se "Amerika vratila i otvorena za posao". Njegova obećanja da će Ameriku učiniti korporativnim utočištem s porezom na dobit od 15 posto i nižim troškovima energije znakovi su te predanosti.
S druge strane, Trump upozorava na kažnjavanje carinama i mjere odmazde za Amerikance koji se usude proizvoditi ili nabavljati materijal za svoje proizvode iz inozemstva kao i za države koje se usude oporezivati vlastite građane na načine koje on smatra nepravednima. Time se šalje sasvim drugačija poruka: da su SAD zatvorene za moderan način poslovanja.
Oštar prekid veze ne samo da predstavlja opasnost od gušenja velikog dijela globalne trgovine za koju Trump tvrdi da podržava, već prijeti da će potrošačima i tvrtkama u SAD-u povisiti troškove. To je nacrt za potkopavanje američke konkurentnosti, a ne za njezino jačanje.
Vrijedno je ponoviti da carine baš i ne plaćaju stranci. To je porez na uvoz koji snose američki potrošači, uključujući poduzeća. Većina onoga što SAD uvozi su materijali koje američke tvrtke koriste za svoju proizvodnju. Dio uvoza se trguje između povezanih strana. Sjetite se Tesle, čije je sjedište u Teksasu, ali ima inozemne podružnice koje moraju međusobno trgovati.
Autorica na Reasonu zatim propituje Trumpovu usporedbu europskog poreza na dodanu vrijednost (PDV) s carinama. U svojim primjedbama Trump je osudio Europsku uniju, tvrdeći da se prema Americi odnosi "vrlo, vrlo nepravedno" nametanjem "velikog poreza za koji znamo - poreza na dodanu vrijednost". Zbog toga želi kazniti Europu carinama — prijeteći tako još jednim skupim trgovinskim ratom sa saveznicima — zbog načina na koji sami sebe oporezuju.
Problem je u tome što Trump brka kruške i jabuke, da tako kažemo. PDV se u Europi naplaćuje na vrijednost dodanu proizvodu u svakom koraku u opskrbnom lancu. Za razliku od carine, koja je osmišljena s ciljem da poskupi stranu robu iz uvoza, PDV je neutralan - na isti način se primjenjuje i na stranu i na domaću robu.
Kad se roba izvozi iz zemlje koja koristi PDV, porez se vraća, čime se osigurava da se izvoz iz zemlje ne oporezuje više od proizvoda njezinih međunarodnih konkurenata. Proizvod proizveden u Europi, prilikom izvoza u SAD, ne plaća PDV, nego mu se dodaje lokalni porez na promet koji određuju države SAD-a. Na isti način, američka tvrtka koja izvozi robu u Europu podliježe europskom PDV-u prilikom prodaje.
Tako da je PDV u Europi slična stvar poput poreza na promet u većini država SAD-a, a prilikom uvoza ili izvoza robe iz SAD-a u Europu ili obratno plaća se jedan od ta dva poreza - onaj koji vrijedi u mjestu prodaje. Dodavanje novog poreza (carina) na robu koju Europljani izvoze u SAD bilo bi dvostruko oporezivanje europskih tvrtki izvoznika i američkih potrošača koji bi u konačnici podijelili teret oporezivanja.
Istina je, međutim, to da je PDV u Europi puno viši od poreza na promet u skoro svim državama SAD-a, ali to je prvenstveno problem Europe. Njeni građani plaćaju taj porez.
Trumpova vanjska politika, koja se zasniva na konstantnim prijetnjama trgovinskim ratom, pa čak i silom, užasno podsjeća na diktatore iz prve polovine prošlog stoljeća. Trump je na čelu najjače svjetske sile (vojne i ekonomske), itekako je toga svjestan pa taj položaj maksimalno koristi. Da je na čelu bilo koje druge zemlje, ne bi se tako mogao ponašati.
Mnogi ljudi vide takvo ponašanje kao nekakvu hrabrost, ali zapravo to nije hrabrost nego ludost i pokazivanje užasnog karaktera. SAD ne može svoj put u prosperitet graditi preko leđa slabijih. Dobra diplomacija i slobodna trgovina bile bi vjerojatno lakši, mirniji i bolji načini postizanja prosperiteta bilo koje nacije, pa tako i američke. Međutim, Trumpu njegov vlastiti svjetonazor, koji je suprotstavljen svjetonazoru slobode, to ne dopušta.